Jesteś tu? Polub nas!

Dołącz do nas i zgarnij więcej - z okazji 20-lecia Magazynu Bieganie czekają na Ciebie konkursy z nagrodami: pakiety startowe, sprzęt i nie tylko.

Biegi zagraniczne Wydarzenia

Mistrzostwa świata w półmaratonie w sobotę 29 marca w Kopenhadze

Kopenhaga - tu odbędą się Mistrzostwa Świata w Półmaratonie. Fot. Facebook.com/copenhagenhalfmarathon

[h6]Fot. Facebook.com/copenhagenhalfmarathon[/h6]

29 marca w Kopenhadze odbędą się jedyne na świecie zawody, w których na starcie można stanąć tuż obok biegaczy rywalizujących o medale mistrzowskie – Mistrzostwa Świata w Półmaratonie. Bieg, niestety, niemal bez wielkich nazwisk i słabo rozreklamowany. Tradycyjnie nie wystąpi polska reprezentacja.

Kto z kibiców zdaje sobie sprawę, że już za dwa dni odbędą się mistrzostwa świata w półmaratonie? Chyba niewielu. Na przykładzie tego biegu można zobaczyć, jak słaby jest marketing w światowych biegach. W Kopenhadze są niezłe nagrody finansowe – 30 tysięcy dolarów za zwycięstwo, ale brakuje wielkich, aktualnych gwiazd. Po części wiąże się to z tym, że najlepszych zagarniają duże maratony. W kwietniu mamy Paryż, gdzie pobiegnie Kenenisa Bekele, Londyn z Mo Farahem i Boston z Ryanem Hallem. Mało który z tych biegaczy chce ryzykować wcześniej trudny start w półmaratonie.

Mistrzostwa świata na tym dystansie są też mało medialne. Trudno znaleźć z nich transmisję telewizyjną – nie przeprowadza jej Eurosport, który w tym czasie zajmuje się łyżwiarstwem figurowym i futbolem australijskim. Wygląda na to, że organizator nie przewidział też transmisji internetowej.

Mimo wszystko w biegu wystartuje kilka mocnych biegaczek i biegaczy. Faworytką wśród kobiet jest najlepsza na świecie w zeszłym roku Lucy Kabuu z Kenii, z życiówką 1:06:09. Jest słynna przed laty i bardzo mocna na bieżni Elvan Abeylegesse, pochodząca z Etiopii, a reprezentująca Turcję. Jest wicemistrzyni świata w maratonie z zeszłego roku, Włoszka Valeria Straneo. Jest także młoda Norweżka, mogąca być w kolejnych latach największą europejską gwiazdą biegów długich, Karoline Grovdal.

Wśród mężczyzn mamy Geoffreya Kipsanga, który w zeszłym roku wygrał półmaraton w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ze świetnym czasem 58:54. Jest też prawdziwa legenda półmaratonu – Zersenay Tadese z Erytrei, pięciokrotny mistrz świata i rekordzista świata na tym dystansie. Jego problem polega na tym, że nie sprawdza się w maratonie, a w najlepszych latach na bieżni zawsze był w cieniu Kenenisy Bekele. Tadese jest więc jednym z najszybszych biegaczy w historii, ale nigdy nie był na świeczniku, nigdy nie błyszczał. Dominował w półmaratonie, ale ponieważ dystans ten nie jest olimpijski, jego prestiż jest nieco niższy niż maratonu czy biegu na 10 000 metrów.

Kolejnym mistrzem świata w półmaratonie, który pobiegnie w Kopenhadze jest Wilson Kiprop. Kenijczyk zwyciężył w 2010, odnosił też sukcesy na dystansie 10 000 metrów na bieżni, ale w najważniejszych biegach zawodził. Nie ukończył np. biegu na 10 000 metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Najmocniejszym Europejczykiem będzie Włoch Daniele Meucci, którego życiówka to 1:01:06. Warto zauważyć, że słaby skład wystawili Amerykanie, a ich najmocniejszymi biegaczami jest dwóch naturalizowanych, mało znanych Kenijczyków.

Więcej informacji na: half-marathon-copenhagen.com

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie! Psst... Ocenisz nasz artykuł? 😉

0 / 5. 0

Marcin Nagórek

Marcin Nagórek (Wszystkie wpisy)

Biegać zaczął jeszcze w XX wieku. Startuje zarówno w mistrzostwach Polski wyczynowców, jak i amatorskich biegach ulicznych, notując życiówki na dystansach od 100m do maratonu. Marcin jest przy tym kilkukrotnym rekordzistą Polski w kategorii weteranów powyżej 35 roku życia, na dystansach od 800 metrów do 1 mili. Od lat współpracuje z "Magazynem Bieganie", pisząc o treningu. Jest autorem najstarszego aktywnego bloga biegowego (www.nagor.pl) w polskim internecie, aktualizowanego od stycznia 2006 roku. Jako trener osobisty współpracuje z biegaczami z poziomu zarówno początkującego, jak i z wyczynowcami.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Uwagi
Zobacz komentarze
0
Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Zostawisz komentarz?x