Jesteś tu? Polub nas!

Dołącz do nas i zgarnij więcej - z okazji 20-lecia Magazynu Bieganie czekają na Ciebie konkursy z nagrodami: pakiety startowe, sprzęt i nie tylko.

Aktualności Wydarzenia

W USA ścigali się najlepsi juniorzy świata

Mistrzostwa Świata Juniorów 2014 Eugene. Fot. TrackTown Photo

[h6]Mistrzostwa Świata Juniorów 2014 Eugene. Fot. TrackTown Photo[/h6]

W zakończonych wczoraj Mistrzostwach Świata Juniorów w Eugene w USA Polska nie zdobyła żadnego medalu w konkurencjach biegowych. Najwyższe, piąte miejsce zajęła Sofia Ennaoui w biegu na 1500 metrów oraz Ewa Swoboda na 100 metrów.

Mistrzostwa zgodnie z oczekiwaniami były popisem zawodników z Afryki. Każdy kraj mógł wystawić dwóch reprezentantów w konkurencji. W biegach średnich i długich odbyło się po pięć konkurencji, razem 30 medali, z czego pojedynczy kraj mógł zdobyć maksymalnie 20. Kenia zgarnęła z tej puli 16 medali, plus cztery wywalczone przez Kenijczyków w barwach Bahrajnu. Kolejne 6 przypadło Etiopii. Jedynym Europejczykiem, który zdobył medal w biegach długich lub średnich był Szwed Andreas Almgren, trzeci w biegu na 800 metrów z czasem 1.45,65.

Amerykanie doczekali się złota lokalnej faworytki, zeszłorocznej mistrzyni kraju seniorek, trenowanej przez Alberto Salazara – Mary Cain. Wygrała ona 3000 metrów, przeganiając na finiszu Afrykanki. Polska liczyła na Sofię Ennaoui, zgłoszoną ze znakomitymi wynikami do dwóch konkurencji – 3000 metrów i 1500 metrów. Polka ostatecznie wycofała się z pierwszego dystansu krótko po starcie, skupiając na rywalizacji w krótszym biegu. Awansowała do finału, ale tam nie dała rady trzem Afrykankom i jednej Amerykance.

Na piątym miejscu ukończyła rywalizację także sprinterka Ewa Swoboda. Najlepszy czas uzyskała jednak nie w finale, a w eliminacjach, bijąc rekord Polski juniorek czasem 11,42. Jest to w tym roku najlepszy czas w Polsce bez względu na kategorię wiekową.

Najbardziej wartościowym wynikiem w biegach było 1.43,95, które pobiegł w biegu na 800 metrów Alfred Kipketer z Kenii. To czas, który pozwala nawet na zdobycie medalu imprezy międzynarodowej w rywalizacji dorosłych zawodników.

Pasjonującą rywalizację juniorów zakłócają dwie sprawy. Pierwsza, to fałszowanie wieku biegaczy z Afryki, o którym od lat mówią trenerzy i działacze sportowi. Jest to przynajmniej w części przyczyną tak dużej dominacji Afrykanów w biegach. Druga to zaginięcie czworga lekkoatletów z Etiopii. Młodzi biegacze prawdopodobnie ulotnili się z terenu mistrzostw, aby szukać w USA azylu politycznego.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie! Psst... Ocenisz nasz artykuł? 😉

0 / 5. 0

Marcin Nagórek

Marcin Nagórek (Wszystkie wpisy)

Biegać zaczął jeszcze w XX wieku. Startuje zarówno w mistrzostwach Polski wyczynowców, jak i amatorskich biegach ulicznych, notując życiówki na dystansach od 100m do maratonu. Marcin jest przy tym kilkukrotnym rekordzistą Polski w kategorii weteranów powyżej 35 roku życia, na dystansach od 800 metrów do 1 mili. Od lat współpracuje z "Magazynem Bieganie", pisząc o treningu. Jest autorem najstarszego aktywnego bloga biegowego (www.nagor.pl) w polskim internecie, aktualizowanego od stycznia 2006 roku. Jako trener osobisty współpracuje z biegaczami z poziomu zarówno początkującego, jak i z wyczynowcami.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Uwagi
Zobacz komentarze
0
Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Zostawisz komentarz?x