fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza

Regeneracja po zawodach: jak odpoczywać skutecznie?

Skupieni na celu, zawodach i wyniku często zapominamy o rzeczach podstawowych, dlatego warto przypomnieć o pewnych podstawach. Bieganie to cały proces, na który składa się nie tylko trening, ale także regeneracja po zawodach. Regularna dbałość o odpoczynek i odnowę biologiczną pozwala na utrzymanie sprawności fizycznej na wysokim poziomie. Jako fizjoterapeuci, na co dzień pracujący z biegaczami, mamy dla Was kilka rad, które pozwolą zniwelować, czasem bolesne, skutki związane z uprawianiem sportu.

Regeneracja po zawodach
Rozciąganie się po wysiłku

Rozciągnij mięśnie po wysiłku!

Poizometryczna relaksacja mięśniowa (PIR) jest techniką likwidującą skutki przeciążenia mięśni, zmniejszając przy tym podrażnienie tkanki łącznej. Taka regeneracja po zawodach, doraźnie pomaga przy dolegliwościach bólowych i długotrwale przywraca mięśniom ich właściwe napięcie, prawidłową elastyczność oraz zakres ruchu (ROM). Podczas zastosowania techniki PIR mięśnie pokonują obronny odruch przed nadmiernym rozciąganiem. W trakcie napinania rozciągniętego mięśnia uczucie bólu powinno się zmniejszyć, a mięsień powinien zostać rozciągnięty. Takie rozciąganie powinno następować w cyklach składających się z trzech faz:

Rozciąganie: rozciągnij mięsień do uczucia lekkiego oporu lub delikatnego, nieprzyjemnego rozciągania i zatrzymaj ruch.

Napinanie: lekko napnij mięsień usiłując wykonać ruch w przeciwnym kierunku. W ten sposób powstanie izometryczne napięcie rozciągniętego mięśnia, które trwa 8-10 sekund.
Rozluźnianie: zaprzestań napinania mięśni. Postaraj się jeszcze bardziej rozciągnąć mięsień. Sekwencję powtórz trzykrotnie.

Rolowanie

Wykonujemy przy użyciu specjalnej pianki. Roler służy do wykonania automasażu, który wpłynie na wzmocnienie całego ciała. Podczas rolowania należy unikać okolic podkolanowych, kości i części ciała, gdzie nerwy są blisko skóry. Czas jednego ćwiczenia z wałkiem nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty.

Regeneracja po zawodach
Automasaż za pomocą rollera

Masaż lodem

Ogromną zaletą masażu lodem jest to, że do jego wykonania nie potrzeba specjalnych narzędzi ani wizyty w gabinecie. Kostką lodu, np. w papierowym lub styropianowym kubeczku, wykonujemy masaż poszczególnych części ciała. Wykonuj okrężne, delikatne ruchy i nie pozostawiaj lodu przy skórze na dłużej. Cały zabieg powinien trwać 10-15 minut. Taki masaż redukuje ból, a także przeciwdziała powstawaniu obrzęków i zapaleń, pomaga obniżyć napięcie mięśni.

Wysypiaj się regularnie

Sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz jego kondycję fizyczną i psychiczną. W trakcie snu organizm przechodzi w stan spoczynku, podczas którego normuje się ciśnienie, reguluje się oddech oraz uspokaja rytm serca. Czas na sen to także moment na regenerację mikrouszkodzeń powstałych w mięśniach po dużym wysiłku.

Jak skutecznie odpoczywać?

  • Staraj się kłaść spać i wstawać o regularnych porach, nawet w weekendy. Stwórz rytuał, który pomoże ci zasnąć. Może to być czytanie książki lub słuchanie relaksacyjnej muzyki. Coś, co pomoże wyciszyć organizm.
  • Zamień swoją sypialnię w miejsce do snu. Powieś ciemne kotary, które uniemożliwiają dostęp światłu oraz usuń wszelkie hałasujące urządzenia. Pozwoli to na uniknięcie bodźców, które przeszkadzają w spokojnym zaśnięciu.
  • Nie używaj urządzeń emitujących niebieskie światło, ze względu na hamowanie wydzielania melatoniny – hormonu regulującego sen. Przede wszystkim chodzi o laptopy, telefony komórkowe i telewizory.
  • Zaspokój głód i pragnienie na 3-4 godziny przed snem. Unikaj ciężkostrawnych potraw i nie idź spać bezpośrednio po obfitym posiłku. Organizm przestawia się wtedy na tryb trawienia, co dodatkowo go rozbudza. Jeśli odczuwasz silny głód – zjedz jakąś lekkostrawną przekąskę, do godziny przed pójściem spać.
  • Uzbrój się w cierpliwość. Udowodniono, że regularne treningi poprawiają jakość snu i pomagają się wysypiać, jednak przyzwyczajenie organizmu do tego trybu może potrwać około 4 miesięcy.
Regeneracja po zawodach
Oddaj się w ręce specjalisty

Masaż sportowy na szybszą regenerację

Masaż sportowy staje się coraz popularniejszy wśród sportowców oraz zyskuje zwolenników wśród amatorów biegania. Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy korzystają z masaży sportowych po treningach w trakcie przygotowań do zawodów, co pomaga w poprawie wyników, ale także po zawodach w celu przyspieszenia regeneracji.

Jak wygląda nasz masaż sportowy?

Masaż wykonuje się naciskając na mięśnie i inne tkanki, takie jak ścięgna, więzadła czy powięź. Nacisk rozluźnia je i odpręża, zapobiega zrostom i ograniczeniom ruchomości. Kiedyś zalecano odłożenie masażu sportowego na następny dzień. Dzisiaj wiemy, że warto odstać po zawodach w kolejce do masażysty lub umówić się ze swoim fizjoterapeutą od razu tego samego dnia. Masaż sportowy zmniejsza intensywność opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS), która niegdyś była dla biegaczy przyczyną unikania schodów przez kilka dni. Dzięki regularnym sesjom na leżance, łatwiej zachować sprawność i walczyć o coraz to lepsze wyniki w trakcie treningów. Masaż pozytywnie wpływa na organizm pozwalając biegaczom na tolerowanie coraz mocniejszych treningów i szybszą regenerację. Wzmacnia także układ więzadłowo-stawowy. Badania wykazały, że już po kilkuminutowym masażu zdolność mięśni do ponownej pracy wzrasta dwukrotnie.

Masaż obejmuje całe ciało, nie koncentruje się jedynie na nogach. W zależności od potrzeb może trwać on nawet godzinę. Doświadczony fizjoterapeuta dostosowuje siłę nacisku i technikę masażu do indywidualnych potrzeb organizmu biegacza. Dzięki zastosowaniu techniki rozcierania i ugniatania dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych, co pomaga w usunięciu potreningowych produktów przemiany materii. Mięśnie są lepiej zaopatrywane w tlen, dzięki czemu można uniknąć bolesnych zakwasów. Odpowiednio przeprowadzona terapia pomaga mięśniom w rozluźnieniu i naprawie mikrouszkodzeń. Opóźnia także wystąpienie dolegliwość w przyszłości, które często są przyczyną wcześniejszych zaniedbań problemu.

Podsumowanie

Regeneracja po zawodach lub intensywnym treningu jest kluczem do utrzymania pełnej sprawności mięśniowej. Odpowiednie praktyki regeneracyjne pomagają w zminimalizowaniu stresu na organizmie, przyspieszeniu procesu gojenia i przywróceniu ciała do optymalnej kondycji. Pamiętajmy, że troska o regenerację to nie tylko element profesjonalnego treningu, ale także kluczowy krok dla każdego, kto pragnie czerpać pełnię korzyści ze swojej aktywności fizycznej.

Regeneracja po bieganiu okiem elity >>>

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Nocny Portowy Maraton Szczeciński

Szczecin ponownie zaprasza wszystkich miłośników biegania na 11. Nocny Portowy Maraton Szczeciński! To niezwykłe wydarzenie odbędzie się 19 lipca 2025 roku w sercu miasta, oferując uczestnikom niesamowite emocje oraz niezapomniane widoki. Wyobraź sobie, jak pokonujesz […]

11. Nocny Portowy Maraton Szczeciński – Dołącz do wyjątkowego biegu i odkryj magię nocnego Szczecina!

Zdrowa i zbilansowana dieta stanowi filar, na którym osoby aktywne fizycznie budują swoją formę. Czasami jednak pomimo wystarczająco dużej gęstości kalorycznej posiłków oraz rozplanowania poszczególnych makroskładników wydolność organizmu stoi w miejscu lub co gorsza – […]

Dieta na najczęstsze niedobory witamin i minerałów u biegaczy

Już teraz warto zarezerwować sobie czas w weekend 26 – 27 kwietnia na biegowe wyzwania. Kto nie czuje się na siłach, by rywalizować na trasach biegowych, może spędzić czas kibicując biegaczom. Organizatorzy przekonują, że na […]

PKO Gdynia Półmaraton już w ten weekend! Nie biegniesz? Kibicuj!

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Garda Trentino Half Marathon

Garda Trentino Half Marathon to jeden z najpiękniejszych półmaratonów na świecie, w którym już za kilka miesięcy możesz wziąć udział. Poznaj tę wyjątkową imprezę i spróbuj wygrać pakiet startowy. Nawet jeśli się nie uda, bieg […]

Garda Trentino Half Marathon – jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata! Wygraj pakiet startowy w konkursie!

Chudy Wawrzyniec to górski bieg ultra na dystansach 52 i 82 km oraz towarzyszące mu: Parszywa Bendoszka (60 km), Mała Rycerzowa (20 km) i Muńcuł Vertical (3 km). Zawody odbędą się w weekend 9-10 sierpnia, […]

Chudy Wawrzyniec: niezapomniana przygoda na Beskidzkich Szlakach. Do końca kwietnia taniej!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział