Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Lekkoatletyczne rekordy świata do wymazania?
UK Athletics zaapelował do IAAF o wymazanie dotychczasowych rekordów świata w lekkoatletyce.
Brytyjska federacja lekkoatletyczna UK Athletics opublikowała manifest na rzecz czystej lekkoatletyki. Wśród postulatów wysuniętych przez Brytyjczyków znalazła się propozycja wymazania wszystkich rekordów świata i utworzenia nowych, „czystych” rejestrów.
Rok 2015 w lekkoatletyce będzie kojarzony z szeregiem dopingowych afer, które nie ominęły nawet szczytów światowych władz. Niedawno informowaliśmy, że w Niemczech wprowadzono przepisy, które za stosowanie środków niedozwolonych przewidują nawet karę więzienia. Co jakiś czas w mediach pojawiają się nowe propozycje, jak oczyścić atmosferę wokół lekkoatletyki. Z najnowszą wyszli przedstawiciele UK Athletics z prezesem Edem Warnerem na czele. Zaostrzenie kar dla sportowców przyłapanych na stosowaniu dopingu, upublicznianie wyników badań, rozszerzenie katalogu zawodników podlegających testom – to tylko niektóre z 14 propozycji przedstawionych przez brytyjską federację.
Największą dyskusję wzbudził jednak postulat usunięcia z tabel wszystkich dotychczasowych rekordów świata i wprowadzenie nowych rejestrów epoki „czystej lekkoatletyki”. Jak tłumaczył prezes UK Athletics na konferencji, władze światowej lekkoatletyki powinny być otwarte na wszelkie rozwiązania mające na celu oczyszczenie dyscypliny z dopingu. Zdaniem Warnera „zawodnicy, którzy są czyści zasługują na to”. Propozycja brytyjskiej federacji wywołała prawdziwą burzę w mediach.
Tajemnicą poliszynela jest to, że niektóre rekordy świata w lekkoatletyce są co najmniej podejrzane. Najlepsze w historii wyniki Florence Griffith-Joyner na 100 m (10:49) i 200 m (21:34), Marity Koch na 400 m (47:60), Jarmili Kratochwilowej na 800 m (1:53:28), czy Wang Junxia na 10 000 m (29:31:79), do których od lat nie są w stanie zbliżyć się współczesne biegaczki, stanowią zarzewie wielu dyskusji na temat ich czystości. Stąd niejednokrotnie pojawiły się propozycje ich wymazania ze światowych tabel. Podobne rozwiązania były proponowane np. w pływaniu, kiedy od 2010 r. zakazano stosowania „kosmicznych” poliuretanowych strojów. Ostatecznie rekordów z lat 2008-2009 nie wymazano z tabel, ale w mediach często używane jest określenie najlepszy wynik w historii w stroju tekstylnym.
W przypadku propozycji anulowania wybranych rekordów świata w lekkoatletyce, problemem pozostaje, na podstawie jakich kryteriów należałoby to uczynić. Oficjalnie rekordzistów świata nie złapano na stosowaniu zabronionych środków. Wymazanie wszystkich rekordów również wydaje się nie do zrealizowania, ponieważ z jednej strony może zostać odebrane jako przyznanie tego, że wszyscy koksują, z drugiej rekordziści świata, którzy do swoich wyników doszli bez stosowania niedozwolonego wspomagania zostaną wrzuceni do jednego worka razem z dopingowiczami. Przychylenie się IAAF do propozycji UK Athletics oznaczałoby anulowanie m.in. 3 brytyjskich rekordów – Jonathana Edwardsa w trójskoku (18,29 m), Colina Jacksona w biegu na 60 m przez płotki w hali (7,30 s) oraz Pauli Radcliffe w maratonie (2:15:25). Ta ostatnia negatywnie odniosła się do postulatu zawartego w manifeście. W wypowiedzi dla The Guardian Brytyjka zaproponowała inne rozwiązanie – usuwanie z historii wszystkich wyników zawodników zdyskwalifikowanych za stosowanie dopingu.
Nigdy nie zgodzę się na to, żeby wymazać wszystkie rekordy z tabel, ponieważ wiem na 100%, że przynajmniej jeden z nich został osiągnięty czysto (…). Jeśli kiedykolwiek znalezione zostaną twarde dowody na stosowanie dopingu, wtedy wszystkie wyniki w karierze danego zawodnika powinny zostać wykreślone. (…) Nie chodzi o to, żeby stwierdzić, że ktoś oszukiwał w danym momencie, stosowanie dopingu powinno być interpretowane jako zrzeczenie się wszystkich dotychczasowych osiągnięć.
Realizacja postulatu wymazania wszystkich lekkoatletycznych rekordów świata wydaje się nie do zrealizowania. Jednak manifest UK Athletics miał na celu m.in. wywołanie szerokiej dyskusji dotyczącej oczyszczenia lekkoatletyki z dopingu. Być może jednak IAAF przychyli się do innych propozycji brytyjskiej federacji. Pełna treść manifestu UK Athletics w języku angielskim dostępna jest do pobrania na stronie: britishathletics.org.uk.