Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja
Zobacz, jak leczyć: rozcięgno podeszwowe [WIDEO]
Ból pięty i wewnętrznej części podeszwy może świadczyć o kontuzji rozcięgna podeszwowego (ang. plantar fascia). Problem zdiagnozuje fizjoterapeuta lub ortopeda na podstawie USG. Zobacz filmy, które powiedzą ci więcej o problemie i jego leczeniu.
Problem zaczyna się dość niewinnie. Czasami pojawia się kłucie, jakby w bucie znajdował się kamyk. Dość znamiennym objawem jest także ból rano po wstaniu z łóżka. Czuje się sztywność i ciągnięcie na podeszwie stopy. Po wywiadzie z pacjentem okazuje się, że przyczyną tych dolegliwości jest często zmiana butów, terenu biegowego, zwiększenie intensywności biegowej. Często także okazuje się, że wcześniej były problemy ze ścięgnem Achillesa, łydką czy mięśniami z tyłu uda (zginaczami kolana).
„Ból w stopie? Rozcięgno podeszwowe”
Jak sobie radzić z kontuzją rozcięgna podeszwowego?
Leczenie należy rozpocząć od zlikwidowania stanu zapalnego w stopie. Tu pomogą doustne leki przeciwzapalne, smarowanie maściami, okłady chłodzące, masaż kostką lodu. Bardziej zaawansowane metody to ultradźwięki, fizykoterapia przeciwzapalna i przeciwbólowa, masaż poprzeczny. Po ustąpieniu stanu zapalnego można przystąpić do działania kierunkowego, czyli leczenia przyczyny, a nie skutku.
Poniżej znajdziesz wybrane filmy z YouTube, które podpowiedzą ci, jak sobie radzić z tą kontuzją.
Jak wyleczyć rozcięgno podeszwowe w tydzień? Opowiada dr Josh Alex:
Ćwiczenia na rozcięgno podeszwowe:
https://www.youtube.com/watch?v=sMDQOHdAlKM
Rozciąganie rozcięgna podeszwowego:
Masaż łydki przy użyciu pianki do masażu:
https://www.youtube.com/watch?v=iMxc64-Fmhw
Kinesiotaping rozcięgna podeszwowego: