fbpx

Trening > Maraton i półmaraton

Kalkulatory biegowe. Na co możemy liczyć znając swój czas z półmaratonu?

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone, fot: www.sportografia.pl www.aktywer.pl

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,fot: www.sportografia.pl www.aktywer.pl

Na przełomie ostatnich miesięcy prawie 600 osób włączyło się do konkursu, w którym aby wziąć udział, musiały przebiec w określonym czasie dystans maratonu. Przy okazji uczestnicy loterii stali się dla nas całkiem pokaźną grupą badawczą.

Zasady wzięcia udziału w loterii były banalnie proste. Wystarczyło pobiec w PZU 12. Półmaratonie Warszawskim, a wybiegany czas organizator wstawiał do specjalnego wzoru i tym samym wyliczał Twój prognozowany czas w maratonie:

Czas z półmaratonu x 2,09 = prognozowany czas w maratonie

Ostatecznym warunkiem wzięcia udziału w loterii, było przebiegnięcie królewskiego dystansu w czasie nie gorszym, niż podana prognoza. Spośród tych, którzy spełnili wszystkie punkty regulaminu konkursu, wylosowano jedną, która otrzymała nowego, pięciodrzwiowego Fiata Tipo.

Chęć do udziału w loterii wyraziło 629 osób. Ostatecznie z nadzieją na wygraną pobiegło 567, jednak tylko 188 osób ukończyło zawody w założonym czasie. Nieco ponad 60 proc. uczestników nie było w stanie spełnić tego warunku. Dlaczego?

Pierwsza myśl, która się nasuwa, to wyśrubowane prognozy. Czyżby? Kalkulatorów biegowych w internecie można znaleźć przynajmniej kilka, jednak po skorzystaniu z nich okazuje się, że wszystkie podają bardzo podobne wartości. Najprostszą metodą i chyba najczęściej stosowaną, jest pomnożenie czasu z półmaratonu przez dwa i do otrzymanego wyniku dodanie liczby 10. Przyjmując, że Twoja życiówka w półmaratonie wynosi 1:40, według tych obliczeń, maraton powinieneś ukończyć w 3:30 min. Używając wzoru użytego w loterii, Twój prognozowany czas, to 3:29. Trzeci, znaleziony w sieci wzór (czas z półmaratonu x 2,11) daje nam wynik 3:31. Różnica jest więc minimalna.

Zatem problem leży gdzieś indziej. Gdzie? Oczywiście zwykle w… treningu. Ale nie tylko. Poleganie na wzorach i liczbach, nie jest złe. Pozwalają one bowiem nam się zorientować, mniej więcej na jaki czas możemy liczyć. Jednak o ostatecznym wyniku decydują inne czynniki.

fiat

O to, z jakich najczęściej powodów czas z półmaratonu nie przekłada się na maraton, zapytaliśmy Marcina Nagórka:

1. Podejście do maratonu zbyt wcześnie – amator często zaczyna bieganie od podejścia do dystansu maratońskiego, podczas gdy profesjonalne podejście zakłada wieloletnie przygotowania. Najpierw należy wzmocnic się siłowo, wydolnościowo, mieć dobrą technikę biegu i poprawić życiówki na krótszych dystansach, żeby pobiec dobrze maraton.

2. Niewłaściwy trening – amator, który naczyta się źródeł w internecie, bierze się nieprzygotowany za bieganie dużo i wolno, zamiast skupić na bardziej róznorodnym treningu. Mocny, silny, szybki i wydolny zawodnik przebiegnie maraton bez żadnego problemu nawet nie wykonując bardzo długich treningów. I odwrotnie: biegacz słaby, choćby biegał co tydzień długie rozbiegania, będzie miał problemy ze skutecznym zmierzeniem się z dystansem.

3. Zbyt ambitny początek – podstawowy grzech większości biegaczy. Maraton jest dystansem, w którym na początku każdy czuje się dobrze. Kluczem jest rozłożenie sił na całym dystansie, a nie bieganie mocno „na zapas” na początku, gdy samopoczucie jest dobre. W maratonie opłaca się początek wolniejszy od średniego tempa i negative splits – druga połowa szybsza od pierwszej. Mało kto tak jednak biega, co wynika najczęściej ze słabego przygotowania i braku pewności siebie.

4. Inne błędy – niewłaściwie żywienie czy picie na trasie, za mało lub za dużo, za rzadko lub za często. I z drugiej strony niewłaściwa dieta w ostatnich dniach, kombinowanie, szukanie cudownych środków, zażywanie wspomagaczy, energetyków, witamin, podrażniających żołądek. Zbyt duży stres, za mało snu.

5. Brak talentu – maraton biegany szybko to specyficzny dystans, do którego należy mieć talent wytrzymałościowy. Typowych maratońskich talentów nie ma wiele. Spora część ludzi może się przygotować kosztem ciężkiej pracy do biegania maratonu szybko, ale jest też grupa takich, który nigdy nie pobiegną go dobrze. To szybkościowcy, których mięśnie nie są dobrze przystosowane do długich, jednostajnych wysiłków. Część z nich może dobrze pobiec nawet 10 km czy półmaraton, ale już nie maraton.

Nie udało się. I co dalej?

Nie poddawaj się! Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że ogłoszona przez Fundację Maraton Warszawski loteria, to zabawa dla ambitnych. Jej głównym celem było zmotywować Cię do podjęcia wyzwania, jakim jest pokonanie królewskiego dystansu. I to zostało spełnione, wszak większość osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w konkursie, przebiegły również maraton. I nie mamy wątpliwości, że jeśli nawet nie udało się zrobić założonego wyniku, to i tak było warto.

A co teraz? Cóż, jeśli nie byłeś w stanie spełnić ostatecznego warunku loterii, nie zatrzymuj się w połowie drogi. Wyciągnij wnioski ze swojego dotychczasowego treningu i podejmij kolejne wyzwanie. Biegowy rok 2018 czai się tuż za rogiem!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Nocny Portowy Maraton Szczeciński

Szczecin ponownie zaprasza wszystkich miłośników biegania na 11. Nocny Portowy Maraton Szczeciński! To niezwykłe wydarzenie odbędzie się 19 lipca 2025 roku w sercu miasta, oferując uczestnikom niesamowite emocje oraz niezapomniane widoki. Wyobraź sobie, jak pokonujesz […]

11. Nocny Portowy Maraton Szczeciński – Dołącz do wyjątkowego biegu i odkryj magię nocnego Szczecina!

Zdrowa i zbilansowana dieta stanowi filar, na którym osoby aktywne fizycznie budują swoją formę. Czasami jednak pomimo wystarczająco dużej gęstości kalorycznej posiłków oraz rozplanowania poszczególnych makroskładników wydolność organizmu stoi w miejscu lub co gorsza – […]

Dieta na najczęstsze niedobory witamin i minerałów u biegaczy

Już teraz warto zarezerwować sobie czas w weekend 26 – 27 kwietnia na biegowe wyzwania. Kto nie czuje się na siłach, by rywalizować na trasach biegowych, może spędzić czas kibicując biegaczom. Organizatorzy przekonują, że na […]

PKO Gdynia Półmaraton już w ten weekend! Nie biegniesz? Kibicuj!

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Garda Trentino Half Marathon

Garda Trentino Half Marathon to jeden z najpiękniejszych półmaratonów na świecie, w którym już za kilka miesięcy możesz wziąć udział. Poznaj tę wyjątkową imprezę i spróbuj wygrać pakiet startowy. Nawet jeśli się nie uda, bieg […]

Garda Trentino Half Marathon – jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata! Wygraj pakiet startowy w konkursie!

Chudy Wawrzyniec to górski bieg ultra na dystansach 52 i 82 km oraz towarzyszące mu: Parszywa Bendoszka (60 km), Mała Rycerzowa (20 km) i Muńcuł Vertical (3 km). Zawody odbędą się w weekend 9-10 sierpnia, […]

Chudy Wawrzyniec: niezapomniana przygoda na Beskidzkich Szlakach. Do końca kwietnia taniej!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział