Jakie skarpety do biegania wybrać latem i zimą – poradnik
Wbrew pozorom, skarpety do biegania to jeden z najważniejszych elementów odzieży, jaki zakładamy na trening. Nie mogą one bowiem uciskać ani powodować otarć. Muszą również skutecznie odprowadzić wilgoć, by nie doprowadzić do odparzeń. Co zatem zrobić, by wybrać najlepsze skarpetki do biegania?
Skarpety do biegania latem
Bieganie latem sprawia, że całe nasze ciało ekspresowo się nagrzewa. Warto dać sobie ulgę, wybierając skarpetki cienkie i doskonale odprowadzające wilgoć. Dobry materiał to zatem taki, który będzie „oddychał”. Zwykle jest to mieszanka poliamidu i lycry. Dzięki temu drugiemu składnikowi skarpetki idealnie układają się do ciała, nie przesuwają i nie powodują dotkliwych otarć.
Czy warto wybrać bawełniane skarpetki do biegania? Chociaż jest to naturalny materiał i zazwyczaj świetnie się sprawdza podczas chodzenia, to jednak podczas treningów – niekoniecznie. Materiał ten nie odprowadza tak dobrze wilgoci, ponadto nie jest w stanie dobrze przylegać do stóp.
Skarpetki kompresyjne – czy nadają się do biegania latem?
Skarpetki kompresyjne do biegania są długie, a do tego opinające. Nic dziwnego zatem, że część osób ma obawy, czy aby na pewno nadają się do biegania latem. Zazwyczaj jednak są one uszyte z materiału wysokiej jakości, który bardzo dobrze „oddycha”. Nie ma co się jednak oszukiwać – tkanina tego typu produktów jest dosyć gruba, gdyż między innymi dzięki temu wspiera obiecywaną kompresję. Możemy to odczuć podczas treningów w upały.
Skarpetki do biegania – zimowe
Skarpetki do biegania zimą powinny być nieco grubsze, niż te letnie. Ponadto warto zrezygnować na ten czas z ultra krótkich „stopek” i wybrać te, które sięgają przynajmniej za kostkę (uchronisz w ten sposób wrażliwe na zimno ścięgno Achillesa). Skarpetki do biegania długie, nawet podkolanówki, będą idealne podczas większych mrozów.
Ponadto skarpety biegacza zimowego powinny być także uszyte z materiału, który będzie odprowadzał wilgoć. Jesienią i zimą opady są zwykle większe, łatwo więc o zamoczenie stóp. Szczególnie, gdy biegamy po śniegu. Ponadto bieganie zimą stopy też się nagrzewają i pocą – warto więc zadbać o jakość skarpetek.
Pozostałe cechy skarpetek na zimę są spójne z tymi, które charakteryzują skarpetki do biegania latem. Powinny dobrze trzymać się stopy, nie opinać, nie powodować odparzeń.
Trochę odmiennym typem skarpetek na zimę, ale równie ciekawym, są wodoodporne skarpetki do biegania. Są one pokryte lekką membraną, która faktycznie chroni materiał przed zamoczeniem. To szczególnie przydatne w przypadku zawodów lub długich treningów w górach. Na szlakach bowiem często zalega kopny śnieg, który ekspresowo przenika do butów. Takie skarpetki powodują, że bieganie zimą staje się jeszcze przyjemniejsze.