Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja
Ból po zewnętrznej stronie kolana, czyli wszystko o ITBS
Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska
Ból umiejscowiony z boku kolana, po jego zewnętrznej stronie, może być spowodowany przez zespół napięcia pasma biodrowo-piszczelowego. Jak sobie z tym radzić?
Pasmo to jest przedłużeniem ścięgna mięśnia naprężacza powięzi szerokiej oraz mięśnia pośladkowego wielkiego. Ciągnie się od miednicy po kość piszczelową, z dodatkowym przyczepem na nadkłykciu bocznym kości udowej. Przeciążone, napięte pasmo dociska tkankę łączną do kości, co jest powodem bólu i dyskomfortu. Najczęściej objawia się on silnym bólem z boku kolana, pojawiającym się na przykład w czasie biegu lub jazdy na rowerze. Dzieje się tak gdy mięsień naprężacz powięzi szerokiej wraz z mięśniem pośladkowym wielkim przejmują rolę słabego mięśnia pośladkowego średniego, który jest głównym stabilizatorem miednicy. Wzmożona praca tych mięśni, przy braku rozciągania prowadzi do napięcia i skrócenia pasma. Może pojawić się również miejscowy stan zapalny w okolicy nadkłykcia bocznego kości udowej.
Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska
Co robić gdy pasmo daje o sobie znać?
Przede wszystkim nie biegać, wtedy kiedy boli. Jeśli wystąpił stan zapalny – stosować zimne okłady, masaż kostką lodu. Fizjoterapeuta powinien ustalić plan leczenia, który będzie obejmował rozluźnienie mięśni naprężacza powięzi szerokiej, pośladkowego wielkiego i całej powięzi pasma, często rozluźnienie mięśnia dwugłowego uda, wzmocnienie odwodzicieli biodra, naukę prawidłowego rozciągania całej kończyny dolnej oraz poprawę kontroli nerwowo-mięśniowej. Terapię wspomagać może taping – oklejenie elastycznymi plastrami, które korygują pracę powięzi.
Kinesiotaping pasma biodrowo-piszczelowego:
Jak nie dopuścić do problemu?
Aby unikać takich dolegliwości należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozciąganie, nie tylko mięśni przyczepiających się do pasma, ale całej kończyny. Niekiedy sam stretching i odpoczynek mogą znacznie zmniejszyć ból lub pozbyć się go.
Ćwiczenia rozciągające na problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym:
Rozluźnianie pasma biodrowo-piszczelowego za pomocą rollera:
Ciekawostki
- Do dolegliwości pasma biodrowo-piszczelowego predysponują: stopa pronująca lub kolana szpotawe, ponieważ zmieniają ustawienie stawu kolanowego i skokowego.
- Ból pojawia się ponieważ pasmo jest dociskane do nadkłykcia. Źródłem dolegliwości jest bogato unaczyniona i unerwiona warstwa tkanki łącznej, leżącej między pasmem a kością.
- Do niedawna uważano, że w czasie ruchu kolana pasmo trze o nadkłykieć, i gdy jest ono napięte może dochodzić do zapalenia.
- Problem może wywoływać niesymetryczne ustawienie miednicy, skutkujące nierówną pracą kończyn dolnych i pozorujące różnicę ich długości.
Agnieszka Korpal, „Pasmo biodrowo-piszczelowe”, Bieganie, czerwiec 2012