Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie
Palmiero-Winters jest pierwszą kobietą po amputacji, która ukończyła 251 km ultra na Saharze
46-letnia ultramaratonka Amy Palmiero-Winters w kwietniu ukończyła 34. edycję Marathon des Sables – bieg na dystansie 251 km, którego trasa wiedzie przez Saharę. Jest pierwszą kobietą po amputacji, która tego dokonała.
Winters udowadnia, że potencjalne ograniczenia należy potraktować nie jako przeszkodę, ale wyzwanie. Amy w kwietniu została bowiem pierwszą kobietą po amputacji nogi, która ukończyła Marathon Des Sables – sześciodniowy wyścig o długości 156 mil (251 km) , którego trasa wiedzie przez Saharę.
Trasa wyścigu do prostych nie należy, jednak dla Amy stanowiła ona wyjątkowe wyzwanie: proteza zapadała się w sypkie podłoże, a całe ciało musiało sprostać wielu tysiącom asymetrycznych ruchów. Ponadto tak jak pozostali uczestnicy, musiała biec z plecakiem wypełnionym niezbędnym sprzętem, jedzeniem oraz piciem. Już trzeciego dnia kikut Palmiero-Winters zaczął krwawić i puchnąć. – Moje ciało każe mi przestać – myślała wtedy – ale mój mózg mówi:„ zamknij swoje brudne usta.” Ostatni etap zawodniczka pokonywała już kulejąc. Ze wszystkich 780 zawodników, 40 nie ukończyło biegu.
Od wypadku do „kobiety z żelaza”
Palmiero-Winters straciła nogę w 1994 r. w wyniku wypadku motocyklowego. W ciągu 3 lat przeszła ponad 20 operacji, próbując uratować kończynę. Ostatecznie musiała ona zostać amputowana. Po 3 kolejnych latach Amy zaczęła biegać. Przez długi czas trenowała z protezą przeznaczoną do chodzenia, z powodzeniem rywalizując na trasach maratonów i ultramaratonów. Gdy postanowiła biegać na wyższym poziomie, udało jej się zaopatrzyć w protezę dostosowaną do uprawiania sportu.
W maju 2006 r. Palmiero-Winters dzięki intensywnym treningom oraz nowej protezie pobiła na maratonie w Nowym Jorku pobiła kobiecy rekord osób po amputacji poniżej kolana.
W 2009 roku biegaczka zaczęła swoją przygodę z ultramaratonami. Zadebiutowała w 24-godzinnym biegu Arizona Road Racers Run to the Future, gdzie pokonała 130,4 mili (niecałe 210 km). Po tym występie Palmiero-Winters została powołana do amerykańskiej kadry kobiecej i wraz z drużyną wzięła udział w 24-godzinnych mistrzostwach świata w ultramaratonie we Francji. Oprócz tego jako pierwsza biegaczka startująca z protezą ukończyła bieg na 100 mil (Western States Endurance Run) oraz Badwater. W 2014 została pierwszym człowiekiem po amputacji, który ukończył zawody Ultraman Triathlon – 3 dni, w ciągu których zawodnicy muszą pokonać 10 km pływania, 145 km jazdy rowerem oraz przebiec podwójny dystans maratonu. Przepis na sukces Amy Palmiero-Winters? „Upadam, śmieję się, płaczę, wracam. I tak w kółko” – mówi Amy.