fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt

Under Armour Gemini Speedform – buty na lekkiej słoninie

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fot. Jarosław Sekuła

Under Armour to marka, która raczej nie kojarzy się z bieganiem, a już na pewno z butami do biegania. Odzież, owszem, dość często można zauważyć na biegaczach, ale obuwie to wciąż rzadkość. Jak zatem spisują się Gemini Speedform? Okazuje się, że to całkiem przyzwoite buty, ale niepozbawione wad.

Lekka waga ciężka

Speedform Gemini wpisują się w nowy trend czyli buto-skarpety. Podobnie jak choćby w adidasach Ultra Boost cholewka jest dopasowana właśnie jak skarpeta. Nie jest co prawda rozciągliwa, przynajmniej nie w takim stopniu jak w obuwiu firmy adidas, ale też leży znakomicie.

Co więcej ta cholewka wydaje się być rzeczywiście skarpetą. Wystarczy zajrzeć do środka buta. Nie ma tam wkładki, a materiał którym wyściełane jest wnętrze, został użyty przez konstruktorów również do pokrycia miejsca, gdzie spoczywa stopa. Wrażenia po pierwszych kilometrach są podobne jak w przypadku ultra boostów czy butów Nike z tkaną cholewką. Wydają się leciutkie, nie czuć ich na stopach, bo leżą jak kapcie, jednak wraz z kolejnymi metrami to wrażenie powoli znika. Owszem komfort jest cały czas niezwykle wysoki, ale ciężar jednak zaczyna być odczuwalny. To nie są startówki, i masa robi swoje. Jednak jak na swoją bardzo masywną budowę wagę 320 gramów w rozmiarze 46 należy uznać za naprawdę bardzo dobrą.

Słowa uznania należą się też za cholewkę. Może nie jest aż tak rewelacyjna jak w adidasie, ale może z powodzeniem może z nim rywalizować. Jest równie przewiewna, nie powoduje żadnych otarć i daje bardzo wysoki komfort. Skarpeto-cholewki okazują się pod tym względem niedoścignionym wzorem, klasyczne buty komfortem nie są w stanie im dorównać.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fot. Jarosław Sekuła

Skarpeta ma jednak pewną wadę, która w Speedform Gemini jest nieco bardziej odczuwalna niż choćby we wspomnianych już kilka razy Ultra Boostach – trzymanie stopy. W czasie biegu na wprost, nawet bardzo szybkiego, nie ma jakichkolwiek kłopotów, o ile nawierzchnia jest w miarę równa. Gwałtowniejsze nawroty, zakręty czy dziury potrafią jednak wybić stopę z równowagi i spowodować lekkie przemieszczenie wewnątrz buta. Nie jest to poważny problem, ale trzeba być przygotowanym na taką ewentualność.

Cholewka w butach Under Armour ma jednak też pewną przewagę nad butami adidas Ultra Boost. Speedform Gemini dużo łatwiej zakłada się na stopę. Czasem co prawda zapiętek przypominający neopren potrafi się podwinąć, ale i tak czynność tą udaje się wykonać znacznie sprawniej.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fot. Jarosław Sekuła

Podeszwa niby poprawna ale nie do końca

Podeszwa to element najważniejszy w bucie. W tym wypadku, inaczej niż przy cholewce, nie jest już tak „różowo”. Już na pierwszy rzut oka buty wydają się potężne. Ilość pianki jest wręcz przytłaczająca. Spokojnie wystarczyło by jej na wypchanie sporego materaca. Całe szczęście, że producent nie poszedł w kierunku terenowych Panter od Dynafita i podeszwy nie usztywnił do granic możliwości, tworząc obuwie ortopedyczne.

Under Aromur zaskakują. Mimo grubej warstwy słoniny, pod palcami są niezwykle elastyczne. Podeszwa z łatwością się ugina, dzięki czemu w czasie biegu stopa ma okazję popracować. Nie jest to but do biegania naturalnego, ale nie spodziewałem się tak elastycznej podeszwy w tak grubaśnym bucie.

Amortyzacja przy takiej ilości pianki powinna być wręcz rewelacyjna, a tak do końca nie jest. Spodziewałem się pod stopami kanapy, która sprawi, że skok z pierwszego piętra będzie pochłonięty przez nieograniczone pokłady pianki. Kolejne zaskoczenie. Buty się nie zapadają, stopa nawet przy dynamicznym odbiciu nie grzęźnie.

Może powiedzenie, że są dynamiczne, będzie na wyrost, ale moje obawy, że bieganie w nich będzie bardzo toporne, a stopa na każdym kroku będzie się zapadać, nie potwierdziły się.. Oczywiście amortyzacja spisuje się bardzo dobrze, nawet przy szybkim biegu, kiedy działają większe siły, tłumienie uderzenia jest odpowiednie. Biegniemy szybko, bez uczucia marnowania energii.

Podeszwa zapewnia też całkiem przyzwoite czucie jak na swoją grubość, tylko w przedniej części buta. Śródstopie i pięta odcięte są od jakichkolwiek bodźców. Mając „metr” pianki pod stopą siłą rzeczy to czucie nie może być wspaniałe.

Podeszwa zyskałaby całkiem pozytywną ocenę, mimo że nie jestem zwolennikiem tego typu butów, jednak wszystko psują drop i część buta pod piętą. Niby różnica wysokości pomiędzy piętą, a palcami wynosi 8 mm, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że ta wartość jest zgodna z prawdą.

Biegałem już w kilku modelach butów z takim dropem i w Gemini Speedform wydaje się zdecydowanie największy. Na przykład, w butach Pumy 8 mm jest w zasadzie niewyczuwalne. Tutaj momentami jest „upierdliwe”, daje wrażenie nienaturalności ułożenia stopy, po prostu przeszkadza. Może problem leży po stronie moich stóp? Trudno powiedzieć.

Kolejną niedogodnością testowanego buta jest ukształtowanie podeszwy pod piętą. Nie wiem do końca, co jest nie tak, ale podczas biegu bardzo często miałem uczucie, jakby w podeszwę wlazł kamień. Za każdym razem, kiedy chciałem pozbyć się „nieproszonego gościa”, okazywało się, że żadnego kamienia nie ma. Z czasem nieco się do tego przyzwyczaiłem, ale po przewie w używaniu Gemini, i ponownym ich założeniu ponownie chciałem wyciągać nieistniejące kamienie.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fot. Jarosław Sekuła

Podsumowanie

Under Armour Speedform Gemini to buty, którym producent poświęcił z całą pewnością wiele uwagi. Mają niską masę jak na swe gabaryty, bardzo dobrą cholewkę która może walczyć z najlepszymi. Zastrzeżenia można mieć jednak do podwozia. Amortyzacja jest dobra, choć trudno sobie wyobrazić inną sytuację przy takiej ilości pianki. Jest także elastyczna, więc niby powinno być w porządku, ale drop który chyba tylko w teorii jest niewielki i dziwna pięta sprawiają, że jednak można znaleźć dziurę w całym.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Nocny Portowy Maraton Szczeciński

Szczecin ponownie zaprasza wszystkich miłośników biegania na 11. Nocny Portowy Maraton Szczeciński! To niezwykłe wydarzenie odbędzie się 19 lipca 2025 roku w sercu miasta, oferując uczestnikom niesamowite emocje oraz niezapomniane widoki. Wyobraź sobie, jak pokonujesz […]

11. Nocny Portowy Maraton Szczeciński – Dołącz do wyjątkowego biegu i odkryj magię nocnego Szczecina!

Zdrowa i zbilansowana dieta stanowi filar, na którym osoby aktywne fizycznie budują swoją formę. Czasami jednak pomimo wystarczająco dużej gęstości kalorycznej posiłków oraz rozplanowania poszczególnych makroskładników wydolność organizmu stoi w miejscu lub co gorsza – […]

Dieta na najczęstsze niedobory witamin i minerałów u biegaczy

Już teraz warto zarezerwować sobie czas w weekend 26 – 27 kwietnia na biegowe wyzwania. Kto nie czuje się na siłach, by rywalizować na trasach biegowych, może spędzić czas kibicując biegaczom. Organizatorzy przekonują, że na […]

PKO Gdynia Półmaraton już w ten weekend! Nie biegniesz? Kibicuj!

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Garda Trentino Half Marathon

Garda Trentino Half Marathon to jeden z najpiękniejszych półmaratonów na świecie, w którym już za kilka miesięcy możesz wziąć udział. Poznaj tę wyjątkową imprezę i spróbuj wygrać pakiet startowy. Nawet jeśli się nie uda, bieg […]

Garda Trentino Half Marathon – jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata! Wygraj pakiet startowy w konkursie!

Chudy Wawrzyniec to górski bieg ultra na dystansach 52 i 82 km oraz towarzyszące mu: Parszywa Bendoszka (60 km), Mała Rycerzowa (20 km) i Muńcuł Vertical (3 km). Zawody odbędą się w weekend 9-10 sierpnia, […]

Chudy Wawrzyniec: niezapomniana przygoda na Beskidzkich Szlakach. Do końca kwietnia taniej!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział