fbpx

Sprzęt > Aplikacje > Informacje prasowe > Sprzęt

Policz smog telefonem. Nowa aplikacja Medpatent

medpatent_screeny_aplikacja

Med Patent wystartował z nową, bezpłatną aplikacją mobilną (iOS, Apple), która umożliwia sprawdzenie, ile zanieczyszczeń zostało zatrzymanych podczas noszenia maski antysmogowej producenta. Przypomina także, kiedy należy wymienić filtr.

Ilość zatrzymanych zanieczyszczeń ustalana jest na podstawie podjętej przez użytkownika aktywności i poziomu zanieczyszczenia powietrza. Te czynniki mają także wpływ na stan zużycia filtra w masce, co z kolei przekłada się na czas jego wymiany. Aplikacja działa z maskami Normal i Sport producenta.

medpatent-min

– Zależało nam na tym, aby nowe narzędzie było dla naszych klientów przede wszystkim użyteczne i otwierało możliwość wykorzystania najnowszych technologii. Wymiana filtra jest jednym z kluczowych elementów, które decydują o skuteczności działania każdej maski. Tempo jego zużycia zależy od intensywności używania maski oraz poziomu zanieczyszczeń. Nasza aplikacja ma pomóc użytkownikom w tym, by wymieniali go w najbardziej odpowiednim momencie. Zależało nam też na pokazaniu „skali” działania, czyli dokładnej informacji – ile mikrogramów pyłów zostało zatrzymanych dzięki naszym maskom – mówi Agnieszka Pałac, współwłaścicielka firmy Med Patent.

Użytkownik, konfigurując aplikację, podaje typ używanej maski – Normal lub Sport – i na tej podstawie może ustawić alert z datą wymiany filtra. Ponadto ci, którzy używają maski Sport, mogą zapisywać w niej swoje aktywności i monitorować ich wpływ na zużycie filtrów w masce antysmogowej.

Przykładowo użytkownik maski zakłada wstępnie datę wymiany filtra za 10 dni. Jednak na podstawie zapisanych w tym czasie aktywności oraz stopnia zanieczyszczenia czas może się zmienić. Filtr węglowy, w który wyposażone są maski Med Patent, wystarcza na ok. 40-50 godzin. Im większe zanieczyszczenie i intensywniejszy trening, będzie się on zużywał znacznie szybciej. Bieganie w masce przez 40 godzin przy przekroczonej normie zanieczyszczenia powietrza o 33 proc. zużyje nam 46 proc. filtra. Z kolei w przypadku przekroczenia o 100 proc. norm jakości powietrza przy tej samej aktywności filtr zużyjemy prawie dwukrotnie szybciej (88 proc.)
Apka daje też możliwość sprawdzenia stanu powietrza w wybranym miejscu w Polsce. Z automatu ustawione są powiadomienia pogodowe i smogowe dotyczące bieżącej lokalizacji użytkownika.

[h]Smog, problem do rozwiązania/h3]

Co roku o tej porze jak bumerang powraca problem smogu. Co roku jest też czym się martwić, gdyż z powodu tzw. niskich emisji (palenie w domowych piecach złej jakości opałem lub śmieciami) dopuszczalne normy stężenia pyłów PM10, PM2,5 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu są wielokrotnie przekraczane. Według raportu WHO z 2018 roku Polska jest krajem, który ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. W krytycznych miejscach wielkość wdychanych wraz z powietrzem rakotwórczych związków można porównać do wypalenia 22 papierosów dziennie.

medpatent_sport2

Smog odpowiedzialny jest za poważne problemy zdrowotne – choroby płuc i krążenia oraz nowotwory. Zgodnie z danymi WHO zanieczyszczone powietrze przyczynia się w Polsce do 45 tys. zgonów rocznie. Dla porównania – w wypadkach drogowych w ubiegłym roku zginęło 2 838 osób.

Najprostszym sposobem na ochronę przed całą plejadą zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu jest maska antysmogowa wyposażona w filtr.
_____________________________

Informacje o maskach antysmogowych Med Patent

  • Trzy rodzaje masek: NORMAL (do codziennego użytku), SPORT (dla aktywnych sportowo), JUNIOR (dla dzieci).
    Maski wyposażone są w filtr z aktywnym węglem, który zatrzymuje do 99% zanieczyszczeń, w tym pyły PM2,5 oraz PM10. Skuteczność filtrów na zatrzymywanie pyłów PM2,5 I PM10 została potwierdzona w badaniach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Łodzi. Aktywny węgiel zatrzymuje niebezpieczne dla organizmu związki chemiczne oraz neutralizuje zapachy.
  • Wszystkie maski są wykonane z trwałych i elastycznych tkanin (bawełna lub neopren), dzięki którym nie podrażniają skóry twarzy oraz dostosowują się do różnych kształtów i wielkości twarzy. Zastosowana technologia meltblown nadaje włóknom bawełny świetne właściwości filtracyjne.
  • Każda maska posiada dwa zawory wentylacyjne ułatwiają oddychanie oraz elastyczne metalowe wzmocnienie w górnej części, która pozwala dokładnie dopasować ją do kształtu nosa i twarzy.
  • Maska jest wielorazowego użytku – filtr można wymieniać, a maskę umyć.

Informacja o Med Patent

Med Patent jest producentem certyfikowanych wyrobów medycznych, które pomagają ludziom prowadzić zdrowy tryb życia. Firma oferuje proste w budowie i użyciu wyroby jak: Pajączek® na proste plecy i płaski brzuch, maty rehabilitacyjne Jeżyk, okłady żelowe do termoterapii oraz maski antysmogowe.

Firma została stworzona ponad 20 lat temu przez doktora rehabilitacji leczniczej Andrzeja Zaleszczuka, twórcę Pajączka® – do dziś bardzo popularnego sygnalizatora wad postawy (przeciwdziała garbieniu się). Od 2007 roku producent ma nowych właścicieli, którzy w ramach nowej strategii rozwoju firmy wprowadzili nowości produktowe (okłady żelowe oraz maski antysmogowe). W ostatnich latach poszerzono ofertę kolorystyczną Pajączków i mat rehabilitacyjnych Jeżyk. Unowocześniony też został flagowy produkt Med Patent, czyli Pajączek® – wprowadzono także jego wersję wibrującą.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W badaniu Amazfit większość respondentów deklaruje, że rejestruje lub chciałoby rejestrować swoje parametry regeneracyjne po zakończonym treningu. Jednak odpowiedzi na dodatkowe pytania w tym samym badaniu mogą sugerować, że wciąż bardziej interesujemy się np. tempem […]

Czy biegacze monitorują parametry treningowe? Wyniki badania Amazfit mogą zaskoczyć!

Czy bieganie przy dużym wietrze może być przyjemne i… efektywne? Z przyjemnością oczywiście bywa różnie, niemniej nawet mimo tak trudnych warunków warto wyjść na trening, stosując się do kilku podstawowych zasad. My zachęcamy, by spróbować, […]

Bieganie przy dużym wietrze. Krótki poradnik

Szał zakupów i przygotowań? Świąteczna gorączka? Noworoczne porządki? Przełom roku dla biegacza to okres, kiedy czas na treningi kurczy się niemiłosiernie. Z powodu nawału obowiązków treningi muszą często zejść na dalszy plan. To jednak nie […]

Święta biegacza – odpoczynek lub idealny czas na krótkie treningi

Liga Mistrzów Warszawy to inicjatywa skierowana do pasjonatów biegów ulicznych organizowanych w stolicy. Właśnie zakończono trzecią edycję tego projektu, a wraz z nią rywalizację sezonu startowego 2024. Ogłoszono już końcowe klasyfikacje w poszczególnych kategoriach wiekowych, […]

Znamy wyniki Ligi Mistrzów Warszawy – rywalizacji dla uczestników stołecznych biegów. Wręczenie nagród w styczniu!

Miśka Witowska to biegaczka górska, skialpinistka i przewodniczka tatrzańska. Przebojem wdarła się do świata biegów, narobiła sporego zamieszania pięknymi wynikami, po czym na chwilę zniknęła. Teraz wraca: z nową energią i nową siłą i wciąż […]

Miśka Witowska w Czy tu się biega?

Morsowanie dla biegaczy

Kąpiele w lodowatej wodzie zyskują na popularności, szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie. Morsowanie dla biegaczy to nie tylko wyzwanie dla ciała i umysłu, ale przede wszystkim skuteczny sposób na regenerację i wzmocnienie organizmu. Dla biegaczy […]

Morsowanie dla biegaczy: regeneracja i zdrowie w zimnej wodzie

Od czwartku 12 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do startu w 17. PKO Poznań Półmaratonie. Zapisy na bieg, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 r. są już możliwe w formularzu dostępnym na stronie Półmaratonu. – Nie jesteśmy […]

Wystartowały zapisy na 17. PKO Poznań Półmaraton

Jeszcze kilka lat temu dosyć popularny wśród osób aktywnych fizycznie był mit, zgodnie z którym „od tłuszczu się tyje”. W efekcie biegacze ograniczali podaż lipidów do minimum, bazując niemal wyłącznie na węglowodanach i białku. Dzisiaj […]

Tłuszcz w diecie biegacza. Dlaczego nie warto go unikać?