Zdrowie i motywacja > Psychologia biegania > Wydarzenia > Zdrowie i motywacja
Ogólnopolskie badanie motywacji biegaczy – weź udział!
Zespół młodych naukowców z warszawskiej SWPS i College of William and Marry realizuje badanie prowadzone na biegaczach. Potrzebni są… biegacze. Zachęcamy do wsparcia polskiej nauki. Będą nagrody!
Celem badania jest analiza zmian, które pojawiają się, gdy człowiek zaczyna biegać. Badania oparte są o dzienniczki treningowe, które zapewne wielu z Was prowadzi nawet bez brania udziału w badaniach. Cała akcja wymaga zaangażowania osób badanych, ale dla dobra polskiej nauki – warto!
Zespół badawczy zachęca:
Kiedy zaczynasz trenować, COŚ się zmienia… Jest w tym coś fascynującego. To „coś” będzie przedmiotem naszych badań. Co w rzeczywistości się zmienia, jak bardzo się zmienia, dlaczego, w jaki sposób się zmienia i jak ważna jest ta zmiana dla innych życiowych aktywności. Kiedy ta zmiana jest pozytywna, a kiedy nie. Co sprawia, że jesteśmy wytrwali, a co i kiedy każe nam przestać. Jak wywoływać to pierwsze, a jak strzec się przed tym drugim. To podstawowe cele naszego projektu, który jest niezwykłym wyzwaniem organizacyjnym i dlatego bardzo potrzebujemy Waszej pomocy, wsparcia i zaangażowania.
Kto może wziąć udział w badaniu?
Poszukiwani są biegacze w trzech grupach:
Grupa 1: Osoby zaczynające przygotowania do maratonu lub półmaratonu, które jeszcze nigdy nie brały udziału ani w półmaratonie, ani w maratonie.Przebieg badania
Etap 1: Wypełnienie zestawu kwestionariuszy (można to rozłożyć na 2-3 dni, po około 15-25 minut). Etap 2: Wypełnianie raz w tygodniu tzw. dzienniczków, czyli odpowiadasz na kilkanaście nieuciążliwych pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp. – tylko raz w tygodniu – tak przez 13 tygodni. Etap 3: Potem przez 6 miesięcy raz na dwa tygodnie bardzo krótka relacja z treningów (ile treningów, ich trudność, samopoczucie). Etap 4: Podobnie jak w etapie 2. – wypełnianie raz w tygodniu dzienniczków (kilkanaście prostych pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, nastroju itp.) – tylko raz w tygodniu – tak przez 13 tygodni. Etap 5: Wypełnienie zestawu kwestionariuszy – podobnie jak w etapie 1.Co będziesz z tego miał?
Badanie jest „długodystansowe” – wymaga dużego zaangażowania ze strony badanych i zobowiązania do długotrwałego wsparcia projektu. Dlatego zespół badawczy postarał się zapewnić badanym całą gamę korzyści. Można liczyć na nagrody i specjalne akcje przeznaczone dla biegaczy biorących udział w grancie. Nagrody będą losowane wśród uczestników, którzy przejdą wszystkie etapy badania.
NAGRODA GŁÓWNA dla osób przygotowujących się do półmaratonu lub maratonu: sfinansowanie udziału w jednym z maratonów w Europie między wrześniem a listopadem 2016 r. (Włochy, Francja, Hiszpania lub Portugalia) – pakiet startowy, przelot i hotel (3 doby hotelowe).
NAGRODA GŁÓWNA dla osób, które biegają dla przyjemności, ale nie przygotowują się do półmaratonu ani maratonu: pakiet odnowy biologicznej w jednym z renomowanych ośrodków SPA.
Nagrody dodatkowe: buty sportowe, koszulki New Balance, odżywki, napoje izotoniczne, prenumerata magazynu „BIEGANIE”.
Raz w miesiącu wśród uczestników będzie losowany trening personalny, miesięczna opieka trenera lub wizyta u dietetyka.
Dla uczestników badania przygotowany zostanie cykl spotkań w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (co drugi miesiąc) z zaproszonymi gośćmi (będzie o diecie, treningach, motywacji).
Każdy z uczestników badania otrzyma z raport z badania. Wyniki będą analizowane na poziomie grupy, nie będziemy robić analiz pojedynczych osób. Jednak na życzenie możemy przygotować zestawienie indywidualnych wyników, z całego roku aktywności (tu przede wszystkim analiza dynamiki treningów i zależności z samopoczuciem, postępami treningowymi i zmianami).
Zespół badawczy
Badanie jest realizowane w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W skład zespołu wchodzą:
- Marzena Cypryańska – dr psychologii, biega odkąd pamięta, ostatnio nieregularnie, zwykle dla przyjemności. Nigdy jeszcze nie wzięła udziału w maratonie, ale kiedyś zamierza…
- John Nezlek – prof. psychologii, pracuje w College of William and Mary, USA, a od dwóch lat również w SWPS w Poznaniu. Kiedyś biegał z dziką pasją. Dziś bardzo za tym tęskni.
- Izabela Krejtz – dr hab., psycholog, biega od czasu do czasu, zaś z pasją wspiera na starcie i mecie męża.
- Joanna Sztachańska – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie. Biega przede wszystkim dla radości biegania – choć ma za sobą kilka półmaratonów (nawet jedno podium), a jej marzeniem jest zmierzyć się z maratonem.
- Piotr Cypryański – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie. Pewnego dnia rzucił młodzieńczy nałóg nikotynowy, wyszedł z domu i zaczął biegać… A potem już nie mógł się zatrzymać… Ma za sobą kilka maratonów.