Biegi zagraniczne Wydarzenia

Nieoficjalny rekord świata w mistrzostwach USA na dystansie 12 km

Molly Huddle na Payton Jordan Invitational. Fot. Facebook.com/Flotrack

Molly Huddle na Payton Jordan Invitational. Fot. Facebook.com/Flotrack

Podczas niedzielnych mistrzostw USA w biegu ulicznym na dystansie 12 kilometrów, rozgrywanych w Alexandrii w Wirginii, padł nieoficjalny rekord świata kobiet. Molly Huddle przebiegła trasę w czasie 37:50. W rywalizacji mężczyzn niespodzianka: wygrał mało znany Aaron Braun z wynikiem 34:28.

Kobiety od początku wiedziały, że jest szansa na poprawienie nieoficjalnego rekodu świata, który nie był zbyt mocny. Dwie główne faworytki, Molly Huddle i Shalane Flanagan od początku narzuciły mocne tempo, wykorzystując doskonałą pogodę. Pierwsza z nich jest rekordzistką USA na dystansie 5000 metrów, druga na 10 000 metrów. Na dziesiątym kilometrze zanotowały nieoficjalny międzyczas 31:35. Na ostatnim kilometrze walkę wygrała młodsza, 29-letnia Huddle. 32-letnia Flanagan była druga z czasem 37:58. Na trzecim miejscu mało znana, 24-letnia Laura Thweatt, dla której był to najlepszy bieg w karierze.

W biegu mężczyzn doszło do dużej niespodzianki. Główny faworyt, startujący dwa tygodnie po maratonie w Nowym Jorku, Matthew Tegenkamp, wypadł fatalnie – zajął dopiero 8. miejsce. Na metę wpadł wyraźnie rozczarowany, kręcąc głową, zniesmaczony własnym występem. Jest to biegacz, który kilka lat temu był 4. na mistrzostwach świata w biegu na 5000 metrów, jego ambicje sięgają więc zdecydowanie wyżej niż przeciętne miejsce mistrzostw kraju.

Jeszcze gorzej wypadł jego kolega z grupy, były rekordzista USA na dystansie 10 000 metrów, Chris Solinsky. Po kilku kilometrach biegu zszedł z trasy. Sytuację tę wykorzystał Aaron Braun, bardzo solidny biegacz, z życiówką 27:41,54 na 10 000 metrów, który do tej pory nie miał jednak wielkich sukcesów w rywalizacji z najlepszymi Amerykanami. W Alexandrii zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Stanów Zjednoczonych, przebiegając 12 kilometrów w czasie 34:28. Na drugim miejscu pochodzący z Kenii Shadrack Biwott34:35, na trzecim Tyler Pennel 34:37. Nieoficjalny międzyczas po drodze na 10 km wyniósł 28:48.

Zwycięzcy biegu otrzymali za mistrzostwo premię w wysokości 20 tysięcy dolarów.

Wyniki:

KOBIETY:

1. Molly Huddle – 37:50
2. Shalane Flanagan – 37:58
3. Laura Thweatt – 39:15
4. Kim Conley – 39:29
5. Kellyn Johnson – 39:48

MĘŻCZYŹNI:

1.Aaron Braun – 34:28
2. Shadrack Biwott – 34:35
3. Tyler Pennel – 34:37
4. Chris Landry – 34:40
5. Elliot Krause – 34:43

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie! Psst... Ocenisz nasz artykuł? 😉

0 / 5. 0

Marcin Nagórek

Marcin Nagórek (Wszystkie wpisy)

Biegać zaczął jeszcze w XX wieku. Startuje zarówno w mistrzostwach Polski wyczynowców, jak i amatorskich biegach ulicznych, notując życiówki na dystansach od 100m do maratonu. Marcin jest przy tym kilkukrotnym rekordzistą Polski w kategorii weteranów powyżej 35 roku życia, na dystansach od 800 metrów do 1 mili. Od lat współpracuje z "Magazynem Bieganie", pisząc o treningu. Jest autorem najstarszego aktywnego bloga biegowego (www.nagor.pl) w polskim internecie, aktualizowanego od stycznia 2006 roku. Jako trener osobisty współpracuje z biegaczami z poziomu zarówno początkującego, jak i z wyczynowcami.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Uwagi
Zobacz komentarze
0
Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Zostawisz komentarz?x