Półmaraton Warszawski od wielu lat jest jednym z najbardziej popularnych biegów w Polsce. Jubileuszową, 10. edycję tej imprezy rozegraną w 2015 r. ukończyło 12 958 osób, co czyni ją największym biegiem w kraju. W tym roku metę 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego również przekroczyło ponad 12 tysięcy uczestników. Wysoki poziom organizacyjny, duża popularność oraz tradycje tej imprezy dają podstawy do tego, by wykonać kolejny krok na drodze jej rozwoju. Dlatego Fundacja „Maraton Warszawski” wystąpiła do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z oficjalną propozycją zorganizowania Mistrzostw Świata w półmaratonie w ramach 15. Półmaratonu Warszawskiego. Jak mówi Marek Tronina, prezes Fundacji “Maraton Warszawski”, przyznanie Warszawie organizacji Mistrzostw Świata mogłoby przyciągnąć kolejne tysiące biegaczy do wzięcia udziału w największym polskim półmaratonie.
[h6]Rosnąca popularność biegów ulicznych w Polsce jest jednym z argumentów przemawiających za polską kandydaturą. Fot. Jakub Karasek[/h6]Spodziewamy się, że w przypadku otrzymania prawa do organizacji mistrzostw świata na starcie mogłoby stanąć nawet 20 tys. biegaczy. Jesteśmy na to przygotowani, wiemy gdzie i jak zorganizować zaplecze imprezy, a zadeklarowane wsparcie miasta gwarantuje nam, że będziemy mogli zorganizować bieg w naprawdę komfortowych warunkach, wykorzystując całe nasze doświadczenie i potencjał organizacyjny. Warto podkreślić, ze to olbrzymia promocja zagraniczna dla Polski, Warszawy i dla naszych biegów, które są organizowane na światowym poziomie. Myślę zresztą, że wszyscy zasługujemy na to, by być gospodarzem takiego święta bo to, co wydarzyło się przez ostatnie lata z bieganiem w Polsce to prawdziwy fenomen.
Pomysł uzyskał już wstępne poparcie Urzędu m. st. Warszawy. Jak przekonuje Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, stolica jest przygotowana, by sprostać wyzwaniom związanym z organizacją takiej imprezy.
Warszawa to miasto gospodarz największych imprez sportowych Europy. Należy pamiętać, że w stolicy gościliśmy Euro 2012, Finał Ligi Europy w piłce nożnej, jak również odbywał się mecz otwarcia Mistrzostw Świata w piłce siatkowej. Mieszkańcy stolicy pokochali bieganie, co widać na starcie wielu biegów masowych. To w Warszawie właśnie za sprawą Fundacji odbyła się największa masowa impreza biegowa w Polsce.
W podobnym tonie wypowiada się Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP, wieloletni komentator zawodów lekkoatletycznych.
Organizacja Mistrzostw Świata to świetna promocja i lekkiej atletyki i miasta, a półmaraton w Warszawie zapuścił tak wspaniałe korzenie, że nic tylko nacierać.
Impreza takiej rangi, jak Mistrzostwa Świata, to świetna okazja do promocji miasta. W czasie trwania zawodów stolicę może odwiedzić nawet kilkadziesiąt tysięcy biegaczy, kibiców i dziennikarzy. Ewentualne przyznanie Warszawie praw do organizacji Mistrzostw Świata w półmaratonie oznaczałoby pierwsze od ponad 30 lat tak wysokie rangą zawody lekkoatletyczne w stolicy. Po raz ostatni lekkoatletyczne mistrzostwa świata seniorów w konkurencjach lekkoatletycznych odbywały się w Warszawie w roku 1987 – wtedy w stolicy Polski gościli specjaliści od biegów przełajowych.
Mistrzostwa Świata w półmaratonie to impreza cykliczna, która od roku 2010 odbywa się co 2 lata. Pierwsze zawody miały miejsce w roku 1992 w Stanach Zjednoczonych i wzięło w nich udział 204 zawodników. Ostatnie mistrzostwa na tym dystansie odbyły się kilka miesięcy temu – 26 marca w walijskim Cardiff. Walijscy kibice mogli zobaczyć na trasie m.in. Mo Faraha, który zdobył w tej imprezie brązowy medal. Jeśli Mistrzostwa Świata w półmaratonie w 2020 r. odbędą się w Warszawie, możemy spodziewać się nie tylko największego biegu w kraju pod względem frekwencji, ale także oczekiwać najszybszego półmaratonu na polskiej ziemi.
[h6]Podczas Mistrzostw Świata w półmaratonie kibice będą mogli na żywo podziwiać najlepszych długodystansowców globu. Fot. Jakub Karasek[/h6]Warto przypomnieć, że Warszawa nie jest pierwszym polskim miastem, które ubiega się o organizację Mistrzostw Świata w półmaratonie. Kilka miesięcy temu jednym z najpoważniejszych kandydatów do organizacji tej imprezy w 2018 r. był Sopot. Ostatecznie jednak polska kandydatura przegrała z hiszpańską i to Walencja za 2 lata będzie gościła najszybszych półmaratończyków globu.
O tym czy Warszawa stanie się oficjalnym gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2020 r. zadecyduje Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Decyzja zapadnie najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego roku.