Ruszyła nowa edycja Ligi Biegowej. Co czeka uczestników w 2019 roku?
Ruszył nowy sezon Ligi Biegowej. Co to oznacza? Bierzemy pod lupę jedyny w Polsce tego typu serwis, który opiera się na całorocznej oraz ogólnopolskiej rywalizacji biegowej. Projekt ten jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wchodząc na stronę Ligi Biegowej, znajdziemy porady dotyczące treningu biegowego czy diety. Ale nie to jednak stanowi jej trzon. Serwis opiera się bowiem na całorocznej, ogólnopolskiej rywalizacji, w której punktowany jest każdy przebiegnięty na zawodach kilometr (tutaj warto dodać jednak, że Liga Biegowa bierze pod uwagę wyłącznie biegi na popularnych dystansach, tj. na 5 i 10 km, półmaratony oraz maratony). Zabawa jest o tyle ciekawa, że w tym wyścigu nie wygrywają wyłącznie najszybsi, ale przede wszystkim – najwytrwalsi. Rankingów jest bowiem kilkadziesiąt i za uplasowanie się na szczycie każdego z nich, organizatorzy fundują nagrody. A tych jest z kolei prawie 150! Rywalizować można w ramach swojej kategorii wiekowej, dystansu, są też rankingi drużynowe. Szanse na zwycięztwo w którymś z rankingów jest spore, gdyż nagrody się nie dublują.
Ciekawa jest również opcja lig prywatnych. Każdy uczestnik może założyć sobie dowolną liczbę takich lig i zaprosić nieskończoną liczbę osób np. kolegów z klubu biegowego, z pracy, z osiedla i wirtualnie rywalizować wyłącznie we własnym gronie. Czy może to stanowić skuteczny motywator? Zdecydowanie.
Po krótkim „wywiadzie środowiskowym” nietrudno zauważyć, jak w ramach Ligi Biegowej nawiązują się znajomości. Zaczyna się od rywalizacji, prześcigania w zdobywanych punktach, inspirowanie siebie nawzajem, by ostatecznie wspólnie jeździć na zawody.
Obserwujemy również, że Liga stopniowo wychodzi poza ramy samej rywalizacji. Jako, że ten wirtualny wyścig wiąże się ściśle z udziałem w zawodach biegowych, to i sam portal oferuje sporo funkcji w tym temacie. Jest baza dotychczasowych wyników, możliwość podejrzenia swoich życiówek na poszczególnych dystansach, kalendarz imprez. Regularnie też są publikowane listy rekomendowanych biegów wraz z ich krótkim opisem, jak również zestawienia biegów tematycznych z odnośnikami do stron np. biegi mikołajkowe, noworoczne, walentynkowe.
Dla zabawy można też skorzystać z filtrów, które pozwalają nam zobaczyć, na jakiej pozycji jesteśmy w porównaniu z innymi biegaczami z tej samej kategorii wiekowej, branży lub z tego samego województwa. Zawsze to kolejna motywacja, by wyjść na trening.
Dla poszukiwaczy biegowych porad jest tam również miejsce. Organizatorzy regularnie publikują na łamach portalu artykuły oraz materiały wideo. Ponadto biegacze z Warszawy i okolic mogą z Ligą spotkać się „w realu”. Otóż w każdy wtorek na Agrykoli organizowane są ligowe treningi.
Wiemy też, że organizatorzy planują poszerzać portal o kolejne funkcje, jednak co to dokładnie ma być, jest póki co owiane wielką tajemnicą.
Dla kogo jest Liga Biegowa?
Liga Biegowa to rywalizacja, ale… nie tylko. Jest narzędziem, które może służyć każdemu biegaczowi statującemu w zawodach. Można tam bowiem obserwować swoje postępy, tworzyć własne ścieżki rywalizacji, podglądać własne archiwum biegów, współtworzyć biegowy kalendarz, planować przyszłe starty, a także inspirować się wynikami innych. Zatem biegając i korzystając z Ligi, tworzysz swoją przestrzeń, z której czerpiesz do woli.
Rywalizacja na Lidze Biegowej trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Wraz z nowym rokiem punkty uzyskane w sezonie ulegają wyzerowaniu, po czym biegacze przystępują do zabawy w kolejnym sezonie. Obecnie w zabawie uczestniczy nieco ponad 8,5 tys osób i liczba ta stale rośnie. Co ważne, dołączać do rywalizacji można w dowolnej chwili.
Więcej informacji na stronie ligabiegowa.pl oraz profilu facebookowym inicjatywy.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.