Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
KIERAT – 100 km na orientację – 22-24 maja
KIERAT 2014. Fot. Iza Rakoczy
Maraton pieszy KIERAT to zabawa dla fanatyków. 100 km może nie przeraża ultrasów, ale wszystko trzeba pokonać z mapą w ręku – nikt nie prowadzi do mety kolorowymi tasiemkami. Na pokonanie trasy jest 30 godzin.
Podstawowe informacje:
Termin: 22-24 maja 2015 r. (piątek – sobota); start w piątek o godz. 18:00
Miejsce: Beskid Wyspowy (baza zawodów: Limanowa)
Dystans: 100 km (wariant optymalny!)
Suma podejść: 3500 m
Formuła: bieg/marsz na orientację
Liczba punktów kontrolnych: 15
Limit czasu: 30 godzin
Zapisy: do 18 maja przez formularz on-line
Wpisowe: do 8 maja – 80 zł, po 8 maja – 110 zł
Więcej informacji: www.maratonkierat.pl
100 km nieprzerwanego marszu po górach Beskidu Wyspowego i 3500 m podejść w ciągu 30 godzin to ekstremalnie trudne wyzwanie nawet dla zaprawionych piechurów i doświadczonych biegaczy. Ilu śmiałków tym razem postanowi mu sprostać? Komu uda się dojść do mety? Kto odniesie zwycięstwo w walce z przeciwnościami: niedostatkiem sił, ciemnością, zimnem, kontuzjami?
Czujecie się zachęceni? Organizatorzy imprezy co roku bardzo się starają, aby maraton (ha! 100-kilometrowy!) dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Prawda jest jednak taka, że nie wszystko się pamięta – wyczerpanie i zamroczenie sprawiają, że prędzej czy później film się trochę urywa, a przynajmniej złośliwie przycina. Nie należy się też specjalnie przywiązywać do dystansu 100 km – najbardziej doświadczeni nawigatorzy dokładają sobie na tego typu imprezach od kilku do kilkunastu procent kilometrażu. Widoki na mecie – bezcenne. Oczywiście jeśli jest się tylko kibicem i obserwuje się uczestników imprezy finiszujących bez słynnej świeżości w kroku.
Na KIERACIE niemożliwe jest uniknięcie nocy – impreza startuje wieczorem. Najwytrwalsi zaliczają dwie noce. Fot. Michał Bubel
Trasa
Mapa trasy – jak to w biegach na orientację – zostanie przedstawiona uczestnikom oczywiście dopiero tuż przed startem. 15 punktów kontrolnych będzie usytuowanych na terenie Beskidu Wyspowego, obejmując zasięgiem masywy górskie wokół Limanowej. Kolejność zaliczania punktów jest obowiązkowa, narzucona przez organizatora. Potwierdzenie obecności na punktach kontrolnych będzie dokonywane za pomocą systemu elektronicznego SPORTident oraz poprzez odnotowanie czasu w karcie sędziowskiej. Łączenie się na trasie maratonu w kilkuosobowe grupy jest dozwolone, a w przypadku osób mniej doświadczonych nawet wskazane. Co ciekawe, można korzystać z urządzeń GPS i własnych map, co w przypadku imprez na orientację nie jest powszechne.
Nie wszystkim się spieszy! Kierat 2014. Fot. archiwum organizatora
Poziom trudności
Maraton przeznaczony jest dla miłośników marszobiegów oraz amatorów turystyki pieszej o bardzo dobrym przygotowaniu kondycyjnym, wysokiej odporności psychicznej i umiejętnościach orientacji w terenie.
Tyle teorii od organizatora. W praktyce o zwycięstwo ścigają się doświadczeni ultrasi z dużym doświadczeniem nawigacyjnym. W zeszłym roku w imprezie zostało sklasyfikowanych 716 osób, ale tylko (czy aż?) 420 z nich (58%) przebyło pełny dystans i zaliczyło wszystkie punkty kontrolne. Wynik zwycięzcy Macieja Więcka – to 13 godz. i 34 min. Ostatnie osoby, które pokonały 100 km, wykorzystały cały limit czasu. Więcej wyników i statystyk zobaczysz TUTAJ.
Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację
Maraton KIERAT jest jedną z 38 imprez zaliczanych do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. Wszyscy uczestnicy, którzy dotrą do mety w wyznaczonym limicie czasu, otrzymają punkty do klasyfikacji Pucharu. Pełny regulamin tegorocznego Pucharu znajdziesz TUTAJ.
Więcej o długich biegach z mapą przeczytasz w artykule „Biegi ultra na orientację, czyli po co się gubić”.
Zobacz film z KIERATU 2014 autorstwa Chrisactive:
https://www.youtube.com/watch?v=AYHVmIWrC4E