Jesteś tu? Polub nas!

Dołącz do nas i zgarnij więcej - z okazji 20-lecia Magazynu Bieganie czekają na Ciebie konkursy z nagrodami: pakiety startowe, sprzęt i nie tylko.

Wydarzenia Zapowiedzi imprez

Bieg, który pokochali Polacy. Rozmowa z Sandro Polim – organizatorem Garda Trentino Half Marathon

Garda Trentino Half Marathon

Już ponad 3500 biegaczy zapisało się na tegoroczny Garda Trentino Half Marathon, który obędzie się 9 listopada w Riva del Garda. A to oznacza, że zarezerwowano już dwie trzecie numerów startowych.

Tak naprawdę Garda Trentino Half Marathon to trzydniowa impreza, podczas której bieg na 21 km jest głównym wydarzeniem. Imprezy towarzyszące to bieg na 10 km, Run4Fun na 5 km oraz sobotnie biegi dla dzieci.

W tym roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. W sobotę można wziąć udział w rejsie po Jeziorze Garda (obowiązują zapisy!), a po biegu – impreza taneczna z loterią, pizzą, piwem i innymi lokalnymi przysmakami. Myślisz, że to już wszystko? NIE!

Na biegaczy czeka atrakcyjny pakiet startowy oraz mnóstwo okazji do cieszenia się „dolce vita”.

Nie wahaj się i dołącz do imprezy. Do końca czerwca opłata za półmaraton to 40 euro, za 10 km – 23 euro, a za Run4Fun – 20 euro. Limit to 4000, zatem zostało mniej niż 500 miejsc.

Link do zapisów: https://www.trentinoeventi.it/en/

Garda Trentino Half Marathon  Sandro Poli
Garda Trentino Half Marathon | organizator biegu Sandro Poli

Rozmowa z Sandro Polim, przewodniczącym komitetu organizacyjnego Garda Trentino Half Marathon

Garda Trentino Half Marathon to impreza z ponad 20-letnią historią. W tym roku odbędzie się już po raz 23. Jak długo jesteś związany z tym biegiem i jak to się stało, że się tym zajmujesz?

Jestem zaangażowany w tę imprezę od pierwszej edycji. Jestem twórcą tego wydarzenia i kieruję nim od 23 lat.

Biegacze, którzy przyjeżdżają nad Jezioro Garda kolejny raz, zapewne Cię kojarzą i spotykają w biurze zawodów, na starcie czy podczas dekoracji zwycięzców… Dlaczego właściwie zaangażowałeś się organizację Garda Trentino Half Marathon?

W młodości kochałem imprezy biegowe i bieganie. Moim ulubionym dystansem zawsze był półmaraton. Pewnego dnia pomyślałem, że byłoby ciekawie spróbować zorganizować półmaraton w mojej okolicy, gdzie mieszkam. I tak to się zaczęło. Przez lata zebraliśmy wiele doświadczenia i przede wszystkim wiernych biegaczy i biegaczek. Przyjeżdżają do nas co roku z różnych krajów Europy. To mnie bardzo cieszy, bo to znaczy, że ciągle jesteśmy dla nich atrakcyjni mimo odległości.

Garda Trentino Half Marathon
Bieg jest bardzo popularny wśród kobiet, stanowią połowę uczestników

Jakie są największe wyzwania podczas organizacji tego biegu?

Największym wyzwaniem dla takiej organizacji jak nasza jest zbilansowanie budżetu. Nie ma tu dużych podmiotów gospodarczych, które mogłyby sponsorować to wydarzenie.

Czym wyróżnia się tegoroczna impreza – bo to przecież nie tylko bieganie?

Uważamy, że Garda Trentino Half Marathon to przede wszystkim wyjątkowa, rodzinna atmosfera i liczne, atrakcyjne wydarzenia towarzyszące. Równocześnie utrzymujemy opłaty startowe na niskim poziomie, nawet za cenę borykania się z tym przeklętym budżetem, który ma trudności z utrzymaniem się na plusie pod koniec imprezy. Pracuję nad tym dniami, tygodniami, miesiącami. Pracuję nad tym ja, moi pracownicy, współpracownicy, koledzy, a nawet członkowie rodziny.

Pracuję tam teraz na pełny etat, moja emerytura na szczęście mi na to pozwala, ale inni pracują tam w przerwach, w czasie wolnym… w nocy. Pracujemy nad tym wydarzeniem nawet na wakacjach. Pracujemy czy to dla pasji, czy dla samej pracy, w każdym razie musimy poświęcić na to czas, dużo czasu. I mam nadzieję, że biegacze to doceniają!

Ostatecznie wszystko rozstrzyga się w dniu wydarzenia. Możesz zaplanować wszystko w najdrobniejszych szczegółach, ale będziesz musiał mieć nadzieję, że ludzie wezmą udział, że pogoda będzie łaskawa, że nikt z personelu nie zachoruje, że wszystkie elementy będą działać, a to wymaga odrobiny szczęścia. Wydarzenie musi być piękne, ale także dostosowane do grupy docelowej, populacji i miejsca w którym jest organizowane. Nie wierz nikomu, kto mówi ci, że kiedyś było więcej uczestników, że w innym mieście robi się więcej wydarzeń, że inni robią to lepiej…. To może być prawda, oczywiście. Ale… każdy kontekst ma inne doświadczenia, prawie nic nie jest przewidywalne. I organizowanie takiej imprezy jest to coraz trudniejsze. Ale wciąż to robimy.

Nigdy nie przestanę przypominać, że naturalne piękno, sama nazwa Garda i specyfika terytorium nie wystarczą, aby promować wydarzenie, który rośnie dzięki naszemu potowi, naszej ciężkiej pracy oraz altruizmowi i duchowi przynależności do nielicznej społeczności (wolontariusze zrzeszeni w Maratona Dolomiti).

Jak Ty zachęciłbyś biegaczy, którzy nigdy nad Jeziorem Garda nie biegali, do udziału w Garda Trentino Half Marathon?

Moim zdaniem o informacje powinni pytać tych, którzy już biegli Garda Trentino Half Marathon. Wierzę, że te opinie i poczta pantoflowa są naszą najlepszą formą reklamy naszej imprezy.

Dla przykładu to kilka opinii z 2024 roku od polskich biegaczek i biegaczy:

Dziękujemy …biegło się super …ostatnie ok. 2 km widokowo poezja …coś pięknego
Krystyna

„Zawsze biegam z uśmiechem na twarzy, ale…    ten bieg przerósł moje oczekiwania.”

Dominika

„Dzięki za tą grupę i wszelkie informacje! Pierwszy półmaraton za sobą, cudne widoki i świetna atmosfera!”

Paulina

„Najpiękniejsza meta półmaratonu jaką widzieliśmy. Pozdrawiamy i dziękujemy.”
Zbyszek

Garda Trentino Half Marathon
Do mety biegnie się brzegiem jeziora.

Jak to się stało, że impreza cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród biegaczy i ich rodzin spoza Włoch?

Wierzymy, że są dwa główne czynniki, pierwszy to nazwa Garda, a drugi to nasza profesjonalna organizacja, która w trakcie zawodów stara się zaspokoić potrzeby wszystkich. W rzeczywistości czasy się zmieniają, zmieniają się pragnienia sportowców, a #gardatrentinohalfmarathon zawsze chce być przygotowany, aby spełnić aspiracje wszystkich uczestników, którzy razem tworzą dużą i wyjątkową społeczność sportową.

Co sądzisz o rosnącym zainteresowaniu biegiem wśród Polaków?

Z wielkim zainteresowaniem przyglądamy się rosnącej liczbie zawodników z Polski.  Polska staje się interesującym rynkiem turystycznym dla naszej prowincji i jeziora Garda. I od ponad roku mamy tam dwoje ambasadorów (Joannę, autorkę podróżniczo-biegowego bloga m.in. o Italii asiaprosto.pl  i Piotra), którzy aktywnie promują i zarządzają polskimi sprawami odnośnie Garda Trentino Half Marathon.
Promują imprezę m.in. na 116 132 Półmaratonie Warszawskim, odpowiadają na pytania chętnych (a jest ich sporo), a nawet uruchomili pokazową stronę: Polmaraton-nad-garda/

Jak lokalna społeczność i mieszkańcy reaguje na zawody?

Sądzę, że mieszkańcy wciąż mają trudności ze zrozumieniem znaczenia dużych imprez sportowych i korzyści ekonomicznych, jakie one przynoszą. Postrzegają je jako problem i niedogodność. Ciekawi mnie jak to jest u Was…

W Polsce często narzeka się na zamknięte drogi podczas maratonów czy półmaratonów. A jak jest we Włoszech, a szczególnie nad Gardą?

Także we Włoszech jest wiele skarg. Nasza impreza Garda Trentino Half Marathon na szczęście odbywa się w listopadzie, po sezonie, więc w naszej okolicy jest niewiele problemów z ruchem ulicznym. 

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia podczas organizacji i do zobaczenia nad Jeziorem Garda!

Garda Trentino Half Marathon
Dookoła są góry (na ponad 1000 m n.p.m.) ale trasa jest szybka i płaska.

Autorka: Joanna Kurek

Ambasadorka Garda Trentino Half Marathon
Autorka bloga i podcastu
asiaprosto.pl, fanka Italii i samotnych wędrówek

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie! Psst... Ocenisz nasz artykuł? 😉

5 / 5. 1

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Uwagi
Zobacz komentarze
0
Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Zostawisz komentarz?x