Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja
Dzieciaki biegają – dlaczego warto zachęcić pociechy do uprawiania sportu?
Bieganie jest najbardziej naturalną formą aktywności, a dzieci mają z nią styczność już od najmłodszych lat podczas wszelkich zabaw z rówieśnikami. Dlaczego warto zachęcać swoje pociechy do biegania oraz jakie płyną z tego korzyści i niebezpieczeństwa? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.
Bieganie to jeden z najłatwiejszych sportów, który nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. Do jego uprawiania nie potrzebujemy wynajętej hali czy boiska. Wystarczy odpowiedni strój, buty i biegowa ścieżka w okolicy. Kolejnym plusem uprawiania biegania przez dzieci jest fakt, iż regularne treningi wzmacniają układ odpornościowy młodego organizmu. Dzieci, które są aktywne fizycznie, są mniej podatne na wszelkie choroby, przeziębienia i alergie. Aktywny tryb życia dziecka to przede wszystkim lepsza sprawność fizyczna, rozwój mięśni i kości. Dzięki bieganiu młodzi sportowcy zyskują większą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Bieganie wpływa również na poprawę koordynacji ruchowej i ćwiczy zmysł równowagi.
Regularna aktywność zapobiega otyłości i cukrzycy typu 2. Przyczynia się do lepszego przepływu krwi, która transportuje wszelkie niezbędne substancje odżywcze, w tym także tlen. Lepiej dotleniony organizm ma więcej energii, a jego mózg pracuje na wyższych obrotach i jest zdolny do lepszego zapamiętywania informacji. Bieganie ma również przełożenie na nasze dorosłe życie. Dzięki aktywności w najmłodszych latach nasze pociechy jako osoby dorosłe zyskają lepszą kontrolę nad spalanym tłuszczem. Bieganie to również okazja, by aktywnie spędzić wspólny czas z dzieckiem.
Głównym zagrożeniem płynącym z biegania przez najmłodsze osoby jest większa podatność na kontuzje. Ważne zatem, by słuchać dzieci i uważnie śledzić ich treningi, by nie dopuścić do przetrenowania oraz poważnych kontuzji. Warto więc już na początku dobrać odpowiednie buty biegowe, by zapewnić odpowiednią ochronę podczas treningów. Młody organizm słabiej radzi sobie również z gospodarką cieplną niż dorosły człowiek. Należy zatem unikać treningów w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach.
Podsumowując, jeśli do treningów naszych pociech podejdziemy uważnie i z głową, to z pewnością przyczynią się one do poprawy ich zdrowia oraz kondycji.
Paweł Bejnarowicz, Ekspert Techniczny Kalenji, Decathlon Polska