Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Zestawienie najszybszych biegów i zawodników na dystansie 5 km w Polsce w 2018 r.
Jednym z najszybszych biegów w Polsce na 5 km w sezonie 2018 był T-Mobile Bieg na Piątkę. Fot. Sportografia.pl
Jak przedstawia się obraz biegów na dystansie 5 km w Polsce? Które imprezy sprzyjają najlepszym czasom? Jakie rezultaty osiągali najszybsi biegacze w sezonie 2018? Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem opracowanym przez Filipa Babika.
5 kilometrów to dystans, który przez niektórych biegaczy jest zupełnie pomijany, dla innych stanowi jedynie wstęp do dłuższych biegów, ale nie brakuje również takich, którzy traktują piątkę priorytetowo. Zwłaszcza tych ostatnich, jak również fanów wszelkiego rodzaju tabel, rankingów i statystyk powinno zainteresować zestawienie najszybszych biegaczy w Polsce na dystansie 5 km w sezonie 2018.
Jak wynika z opracowania autorstwa Filipa Babika, w całym 2018 r. 94 biegaczy przebiegło 5 km w czasie poniżej 16 minut na biegach ulicznych w Polsce. Rezultaty te padały na 42 imprezach, a bariera 16 minut łamana była 176 razy. Co istotne, zestawienie obejmuje wyłącznie wyniki mężczyzn z biegów na dystansie 5 km – nie uwzględnia międzyczasów osiąganych „po drodze” na dłuższych dystansach.
Najszybszy zawodnik w Polsce w 2018 r. na 5 km to Etiopczyk Zelalem Mengistu, który w Ibuprom 5K Run w Łodzi wykręcił czas 14:16. Drugiego w tabeli Barnabasa Kipyego wyprzedził o 2 sekundy. Spośród polskich biegaczy najwyżej sklasyfikowany – na 3. miejscu w rankingu – jest Tomasz Grycko. Jego rezultat to 14:20 i pochodzi z Biegu Arasmusa rozgrywanego w Kiełpinie (w tej samej imprezie swoje 14:18 osiągnął Kipyego). Oprócz Grycko, polskie podium tworzą Yared Shegumo i Mateusz Demczyszak (kolejno 14:27 i 14:28 w Biegu Ursynowa w Warszawie).
Niektórych zdziwić mogłyby dość odległe pozycje naszych najlepszych maratończyków – np. Arkadiusza Gardzielewskiego (12. miejsce), Henryka Szosta (21. miejsce) czy Artura Kozłowskiego (23. miejsce), ale trzeba mieć świadomość, że ci zawodnicy nie traktują dystansu 5 km jako najważniejszego i nie startują na nim zbyt często. W gronie 94 biegaczy, którzy znaleźli się w zestawieniu mamy 76 Polaków, 9 Ukraińców, 4 Kenijczyków, 2 Etiopczyków, 2 Białorusinów i 1 reprezentanta Maroka. Najczęściej, bo aż 6-krotnie, barierę 16 minut na 5 km łamali: Patryk Stypułkowski, Krzysztof Wasiewicz, Jacek Wichowski i Daniel Żochowski. Ten ostatni razem z Kamilem Damentką, Mateuszem Kaczorem, Mateuszem Kondejem, Patrykiem Marmonem i Adamem Włodarczykiem jest wśród najmłodszych biegaczy w zestawieniu (rok urodzenia: 1997). Na przeciwnym biegunie znajduje się Bogusław Andrzejuk (rocznik 1975) – jedyny przedstawiciel biegaczy urodzonych przed 1980 r. w całym rankingu.
Ciekawie prezentuje się również analiza geograficzna najszybszych biegów na 5 km w Polsce. Jak wynika z tych danych, jest co najmniej kilka miast, gdzie można naprawdę szybko biegać, np. Białystok, Iława, Kiełpino, Kleszczów, Łódź, Tczew, Warszawa czy Wiązowna. Zawody, które potrafią zgromadzić dość szeroką mocną czołówkę (ponad 10 wyników poniżej 16 minut), to: Bieg Ursynowa, rozgrywany przy okazji Maratonu Warszawskiego T-Mobile Bieg na Piątkę, Nocny Bieg o Puchar Eugeniusza Jaremko w Iławie i Wiązowska Piątka. Najlepsze miesiące na osiąganie szybkich rezultatów na 5 km w 2018 r. w Polsce przypadły na wrzesień, czerwiec, maj i kwiecień.
Autor rankingu – Filip Babik – sam znalazł się w zestawieniu. Na zdjęciu w swoim najszybszym biegu w sezonie – T-Mobile Bieg na Piątkę. Fot. Sportografia.pl
Zebranie i uporządkowanie wszystkich danych to zasługa Filipa Babika, który postanowił przygotować ranking podczas… planowania startów na rok 2019:
Do zrobienia statystki skłonił mnie przede wszystkim proces planowania startów na przyszły sezon. W Polsce jest stosunkowo mało biegów na 5 km, w których można liczyć na szybką trasę z atestem PZLA i wysoki poziom sportowy licznej grupy zawodników. Oczywiście na mapie Polski pojawiają się nowe imprezy przyciągające wielu znakomitych zawodników, natomiast inne zaprzestają organizacji kolejnych edycji, jednakże na to wpływu nie mam. Na szczęście, w większości przypadków, zawody organizowane są corocznie i zawodnicy mogą „w ciemno” przygotowywać formę na dany okres czasu.
Inną przesłanką do stworzenia tego typu zestawienia była chęć poznania poziomu sportowego w Polsce na dystansie 5 km na ulicy. W przeciwieństwie do biegów na stadionie, nikt nie prowadzi ewidencji wyników biegów ulicznych. Z tego co się orientuję, jedynie dystans maratonu jest często rankingowany, natomiast biegi na krótszych dystansach są na ogół pomijane. Ten ranking jest pierwszym, który udostępniłem publicznie, natomiast nie wykluczam, iż będę tworzył kolejne zestawienia. Możliwości jest jeszcze kilka, np. ranking dla dystansu 10 km.
Sam autor również znalazł się z zestawieniu – w 2018 r. złamał barierę 16 minut na 5 km 4-krotnie, najlepsze czasy osiągając na nieregulaminowej z punktu widzenia IAAF trasie Biegu na Piątkę (15:24) i w biegu RUNbertów (15:43). Pełen ranking dostępny jest na fanpage’u Filip Babik – Running Athlete: