Jak ubrać się na zimowy start?

Fot: Piotr Dymus
Sezon startowy powoli się rozkręca, za to zima nie odpuszcza i co więcej, może jeszcze trochę potrzymać. Warto wiedzieć zatem, jak ubrać się zimowe zawody. Wbrew pozorom sprawa nie jest prosta, a błąd może nas sporo kosztować.

Yared Shegumo na 8. Półmaratonie Warszawskim. Fot. PAP
Dobranie stroju na zawody niektórym wydaje się bardzo trudne, ale jeśli nie startujemy w ultramaratonie, tylko dystansach krótszych, to dobór warstw nie powinien być bardzo skomplikowany. Pierwsza i najważniejsza zasada zimowych treningów mówi, że wychodząc z domu musi nam być po prostu chłodno. Jeśli na tym etapie jest komfortowo to znaczy, że źle się ubraliśmy i po chwili biegu spłyniemy potem. Z kolei na zawodach będzie nam jeszcze cieplej.
Nie należy jednak przesadzać, bo wychodząc w krótkim rękawku i krótkich spodenkach przy -20 z całą pewnością będzie chłodno i to się raczej nie zmieni nawet w czasie intensywnego biegu. W zasadzie na tym można by zakończyć tekst, ale jest jeszcze kilka praktycznych porad, które mogą ułatwić życie. Przed zawodami najlepiej ubrać się w strój startowy, a na to założyć luźne ubrania, które można łatwo i szybko zdjąć najlepiej tuż przed samym startem. Tu bardzo istotna jest możliwość zdjęcia spodni bez konieczności ściągania butów.
Startując w zawodach lepiej unikać zakładania kurtki. W czasie bardzo intensywnego wysiłku wydzielamy olbrzymie ilości ciepła i potu, więc im sprawniej odparuje, tym lepiej. Można zastosować odzież, która z przodu chroni przed wiatrem, a reszta materiału jest przewiewna. Jest to szczególnie przydatne na wietrznej trasie. Można rozważyć również założenie cienkiej, wiatroszczelnej kamizelki.
Należy pamiętać o czapce i rękawiczkach nawet, jeśli panuje niewielki mróz. Można jeszcze nawet pokusić się o chustę wielofunkcyjną czy komin, ogrzejemy wtedy szyję. To co jednak najważniejsze, to jednak pierwsze chwile po zawodach. Często w emocjach dzielimy się wrażeniami ze znajomymi, a organizm bardzo szybko się wychładza i łatwo się rozchorować. Po wysiłku ubranie zamienia się w zimny kompres, dlatego konieczna jest sucha odzież na zmianę. Najlepiej przygotować na przebranie każdy element odzieży, czyli skarpetki, buty, koszulkę, bluzę, czapkę i rękawiczki. Można zostać w leginsach, które zazwyczaj nie są aż tak przepocone. Chyba, że występował opad. Warto również pomyśleć także o termosie z ciepłym napojem. Nic tak dobrze nie robi po biegu, jak kubek gorącej herbaty czy innego napoju.