Jesteś tu? Polub nas!

Dołącz do nas i zgarnij więcej - z okazji 20-lecia Magazynu Bieganie czekają na Ciebie konkursy z nagrodami: pakiety startowe, sprzęt i nie tylko. Jeden z nich właśnie trwa!

Aktualności Biegi zagraniczne Relacje z biegów Wydarzenia

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy – obiecujące wyniki polskich biegaczy

W ostatni weekend w norweskim Bergen odbyły się lekkoatletyczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Polska reprezentacja wraca z tej imprezy z dorobkiem 5 medali. Warto zauważyć, że aż 4 z nich zostały wywalczone w konkurencjach biegowych.

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy to zawody, w których uczestniczą zawodniczki i zawodniczy w wieku do 23 lat. Polska wysłała na tę imprezę 60-osobową reprezentację i przywiozła 5 medali. Jak spisali się biało-czerwoni w Norwegii, którzy startowali w konkurencjach biegowych?

Złoci techniczni

Chociaż w największym stopniu za dorobek medalowy polskiej reprezentacji odpowiadają biegacze, to 2 najcenniejsze krążki wywalczone zostały w biegach, które stanowią też swoisty rodzaj konkurencji technicznych. Chodzi o bieg na 100 m przez płotki oraz 3000 m z przeszkodami.

W przypadku sprintu na 100 m przez płotki w finale mieliśmy 2 reprezentantki Polski: Alicję Sielską – liderkę tegorocznych europejskich tabel w tej kategorii wiekowej i Natalię Szczęsną. Obie zaprezentowały się z bardzo dobrej strony. Natalia Szczęsna ukończyła bieg na 4. miejscu, zaś Alicja Sielska okazała się bezkonkurencyjna i jako jedyna na mecie zameldowała się z czasem poniżej 13 sekund, dokładnie 12,91. Był to pierwszy medal dla reprezentacji Polski wywalczony na tej imprezie. Sielska powtórzyła tym samym sukces Pii Skrzyszowskiej z 2021 r., co zapowiada ciekawą wewnętrzną rywalizację w tej konkurencji w Polsce w kolejnych latach.

Drugi złoty medal dla polskiej reprezentacji wywalczył Maciej Megier w biegu na 3000 m z przeszkodami. On także leciał do Norwegii jako lider europejskich tabel. Rywalizacja w biegu finałowym okazała się bardzo zacięta i wymagała od Polaka poprawienia nie tylko najlepszego wyniku w sezonie, ale także rekordu życiowego i Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Losy tryumfu Megier rozstrzygnął na ostatnim wirażu i prostej, już za rowem z wodą, kiedy wyprzedził rywala z Holandii. Zatrzymując zegar na wyniku 8:20,17 awansował na 11. miejsce w Polskich tabelach historycznych w biegu na 3000 m z przeszkodami.

Dwa medale i garść solidnych wyników

Oprócz naszych mistrzów Alicji Sielskiej i Macieja Megiera, na podium Młodzieżowych Mistrzostw Europy stanęli także Maksymilian Szwed i Filip Rak. Ten pierwszy, oczywiście w biegu na 400 m. Szwed w finale miał dość niewygodny, 7. tor, ale pobiegł mocno i ostatecznie przegrał jedynie z reprezentantem Holandii, który, by pokonać Polaka poprawił rekord Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Z kolei Filip Rak w biegu na 1500 m walczył nawet o zwycięstwo, ale na finiszu mocniejsi okazali się rywale z Holandii i Francji. Polak zdołał jednak obronić miejsce na podium i wyjeżdża z Bergen z brązowym medalem.

Z dobrej strony zaprezentowało się także kilkoro innych reprezentantów Polski. W biegu na 5000 m bardzo bliski medalu był Kamil Herzyk, który ostatecznie zakończył zmagania na 4. pozycji z czasem 13:46,73. W biegu na 400 m przez płotki na 5. miejscu zawody ukończyła Paulina Kubis, a na 800 m na tej samej pozycji zameldowała się Julia Jaguścik, która dodatkowo ustanowiła nowy rekord życiowy z czasem 2:01,10. Również 5. miejsce zajęła żeńska reprezentacja w sztafecie 4×400 m. W czołowej 8 mistrzostw meldowali się też Katarzyna Nowakowska (bieg na 5000 m, 6. miejsce), Aleksandra Piotrowska (bieg na 100 m, 7. miejsce), Magdalena Niemczyk (bieg na 200 m, 7. miejsce) i Igor Bogaczyński (bieg na 200 m, 8. miejsce).

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie! Psst... Ocenisz nasz artykuł? 😉

0 / 5. 0

Jakub Karasek

Jakub Karasek (Wszystkie wpisy)

Biegacz, który za główny cel stawia sobie ściganie i poprawianie rekordów życiowych. Lubi biegać i pisać, a najlepiej łączyć jedno z drugim. Startuje przede wszystkim na dystansach od 5 km (czasami nawet krótszych) do półmaratonu. Jako trener współpracuje indywidualnie z biegaczami-amatorami.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Uwagi
Zobacz komentarze
0
Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Zostawisz komentarz?x