Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia
Mistrzostwa Polski w Półmaratonie, Piła 2013
Prawie 2,5 tysiąca biegaczy przybyło do Piły, by wziąć udział w 23. Międzynarodowym Półmaratonie PHILIPS. Bieg posiada m.in. rangę Mistrzostw Polski Mężczyzn, Drużynowych Mistrzostw Polski Służb Mundurowych oraz Akademickiego Pucharu Polski w Półmaratonie, stąd mocna obsada męska na starcie tej imprezy.
Tegoroczny Półmaraton PHILIPS Piła ukończyła rekordowa liczba 2431 biegaczy, co świadczy o tym, że pilska połówka cieszy się coraz większą popularnością i dynamicznie się rozwija.
Znamy Mistrza Polski w półmaratonie
23. Półmaraton PHILIPS Piła wygrał Joshua Munywoki z Kenii, który pokonał dystans 21,097 w czasie 01:03:05 i o ponad minutę wyprzedził swojego rodaka, Martina Mukule (01:04:09). Jako trzeci na mecie z czasem 01:05:04 zameldował się Marcin Błaziński, który tym samym zdobył tytuł Mistrza Polski w Półmaratonie.
Mistrz Polski w półmaratonie 2013 – Marcin Błaziński
Bardzo dobry występ zanotował Paweł Ochal, który z czasem 01:06:22 zajął 5. miejsce i wywiózł z Piły tytuł wicemistrza Polski w Półmaratonie.
Wiele powodów do radości przysporzyła nam również Olga Ochal, która była najszybsza w kategorii kobiet. Olga ukończyła pilski półmaraton z czasem 01:14:18 i wyprzedziła o ponad półtorej minuty Ukrainkę Svetlanę Stanko. Trzecie miejsce zajęła Izabela Trzaskalska (01:18:11)
Sprawdzian przed wrześniowym maratonem
Półmaraton PHLIPS Piła to pozycja obowiązkowa w kalendarzach startowych wielu biegaczy. Powodów, aby przyjechać do Piły w pierwszą niedzielę września jest kilka, ale warto wymienić dwa główne. Pierwszy powód? Oddajmy głos Henrykowi Paskalowi, prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych, ambasadorowi AIMS, który jest twórcą pilskiej połówki: „Start w Pile to doskonały sprawdzian i przetarcie przed maratonem w Warszawie lub w Berlinie. Półmaraton na 3 tygodnie przed biegiem na dystansie 42,195 to idealny sposób weryfikacji formy. Dzięki temu łatwiej określić cele na maraton oraz dobrać najlepszą strategię biegu do aktualnej dyspozycji.”
Drugim powodem, dla którego warto pojechać do Piły to płaska i szybka trasa, posiadająca atest IAAF, AIMS i PZLA.
Rekordowy 23. Półmaraton PHILIPS Piła
W tym roku Piła gościła rekordową liczbę biegaczy. Na listach startowych zarejestrowało się prawie 3 000 osób, ale trudom dystansu 21,097km podołało 2431 biegaczy. W porównaniu z ubiegłym rokiem bieg ukończyło 26% osób więcej!
Piła przywitała biegaczy bezchmurnym niebem i mocno święcącym słońcem. Nie była to wymarzona pogoda do biegu, ale organizatorzy półmaratonu, zrobili co w ich mocy, aby wysoka temperatura nie przeszkadzała startującym. Były zatem kurtyny wodne oraz rozstawione regularnie co 5 km dobrze zaopatrzone punkty odżywcze. Mieszkańcy Piły organizowali prywatne strefy wsparcia, gdzie na strudzonych biegaczy czekała woda i owoce, a także zagrzewali zawodników do walki z czasem i własnymi słabościami.
„Nasz Półmaraton i miasto Piła to jeden organizm. Cieszymy się, że mieszkańcy Piły okazują biegaczom tak wiele serdeczności. Można powiedzieć, że nasza impreza stała się częścią miasta, jego wizytówką. Liczymy, że wielu biegaczy pobiegnie w naszej koszulce w imprezach biegowych w całej Polsce, promując tym samym nasz półmaraton.” – powiedział Henryk Paskal.
Oryginalny medal do kolekcji
Wszyscy biegacze, którzy ukończyli bieg otrzymali na mecie wyjątkowy medal z wizerunkiem Wojciecha Ratkowskiego, mistrza Polski w maratonie w 1984r. Aktualnie Wojciech Ratkowski jest Prof. dr hab. Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. To autor wielu ciekawych publikacji z zakresu teorii sportu i treningu sportowego.
Półmaraton PHILIPS Piła rozgrywany jest zawsze w pierwszą niedzielę września, na małej pętli w centrum oraz dużej wokół miasta. Dorosłym biegaczom towarzyszą również dzieci – dwa tysiące młodych zawodników biegnie każdego roku w mini-maratonie (2 km).
WYNIKI: [TUTAJ]