W niedzielę, 12 kwietnia, w ramach DOZ Maraton Łódź rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w maratonie. Rywalizacja na dystansie 42,195 km wyłoni najlepszych zawodników w kraju. Na starcie pojawi się krajowa czołówka, choć nie zabraknie istotnych nieobecności.
Mężczyźni – faworyt i kontekst rywalizacji
Najważniejszą informacją przed startem jest brak Adama Nowickiego, który wycofał się z powodu urazu mięśnia łydki jeszcze przed planowanym występem w 20. Półmaratonie Warszawskim. Jego nieobecność zmienia układ sił w krajowej czołówce.
Listę elity otwiera Mateusz Kaczor (rekord życiowy 2:09:35). Po zimowym obozie w Kenii sprawdził swoją dyspozycję w lutowym maratonie w Sewilli, gdzie osiągnął czas 2:12:18. W marcu podczas półmaratonu w Warszawie zajął 8. miejsce i był pierwszym Polakiem na mecie z czasem 1:04:40. Sam nie był zadowolony z tego rezultatu, a start w Łodzi ma być potwierdzeniem formy wypracowanej wspólnie z trenerem Mikołajem Raczyńskim.
W rywalizacji o czołowe miejsca obecni będą także Artur Olejarz (2:17:48), wicemistrz Polski z poprzedniego roku, oraz Dariusz Boratyński (2:21:39), który w 2025 roku zdobył trzy medale mistrzostw Polski: złoto na 10 kilometrów oraz srebrne medale na 5 kilometrów i w półmaratonie.
Na starcie zabraknie również obrońcy tytułu, Arkadiusza Gardzielewskiego, który zakończył karierę sportową po zwycięstwie w 47. Maratonie Warszawskim.


Kobiety – pełna obsada medalistek
Rywalizacja kobiet zapowiada się jako bezpośrednie starcie wszystkich medalistek ubiegłorocznych mistrzostw Polski.
Tytułu bronić będzie Emilia Mazek (2:32:55), która znajduje się w dobrej dyspozycji i w ostatnim czasie poprawiła rekord życiowy w półmaratonie do 1:14:03, uzyskany w Wiązownie. Zawodniczka deklaruje gotowość do startu i brak problemów zdrowotnych.
Jedną z głównych rywalek będzie Anna Bańkowska (2:31:16), aktualna wicemistrzyni Polski w maratonie. Początek sezonu 2026 przyniósł jej dwa złote medale mistrzostw Europy Masters – na dystansie 5 kilometrów oraz w biegu przełajowym na 8 kilometrów.
Najlepszym rekordem życiowym w stawce legitymuje się Izabela Paszkiewicz (2:27:41), zwyciężczyni ubiegłorocznego Maratonu Poznańskiego. Start w Łodzi będzie jej pierwszym poważnym występem w tym roku, do którego przygotowywała się pod okiem trenera Mariusza Giżyńskiego.
Na liście startowej znajdują się również Joanna Konopko (2:38:31), brązowa medalistka mistrzostw Polski z 2025 roku, oraz Monika Olejarz (2:29:51), która również należy do grona zawodniczek mogących odegrać rolę w rywalizacji.
Niestety w Łodzina dystansie maratońskim nie zobaczymy naszej najszybszej biegaczki na tym dystansie obecnej rekordzistki Polski, Aleksandry Lisowskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że rywalizacja szczególnie pań zapowiada się bardzo emocjonująco.
Trzy tysiące uczestników na starcie DOZ Maraton Łódź
Maraton zgromadzi na starcie ponad 3 tysiące uczestników, a zapisy na wydarzenie wciąż pozostają otwarte. Oprócz rywalizacji na królewskim dystansie zaplanowano także bieg sztafetowy EKIDEN, rywalizację par Half&Half polegającą na podziale dystansu maratonu, bieg towarzyszący na 10 kilometrów oraz biegi dla dzieci.