Czyszczenie bukłaka
Fot. Piotr Dymus
Bukłak na napoje to jeden z najlepszych wynalazków dla aktywnych osób. Dzięki niemu płyn można uzupełniać na bieżąco, bez konieczności zatrzymywania się, ściągania plecaka i wygrzebywania z niego bidonu czy butelki, co wiąże się ze stratą czasu. Niestety bukłaki mają tendencję do przechodzenia zapachami, a co gorsza w wilgotnym wnętrzu może pojawić się pleśń czy grzyby albo ciemny nalot.
Nie ma nic gorszego niż pozostawienie niewypłukanego po izotoniku bukłaka na kilka dni. Gdy sobie przypomnimy, że warto go jednak wyczyścić, jest już za późno, a jeśli pojawił się grzyb lub ciemne smugi, to sprawa jest jeszcze poważniejsza. Przepłukanie wodą w takim przypadku nic nie da i trzeba sięgnąć po bardziej drastyczne środki.
Woda i mydło – najlepsze czyścidło
Pierwszym krokiem, który warto spróbować, to wyczyszczenie bukłaka przy pomocy płynu do mycia naczyń lub bezzapachowego mydła. Przy delikatnych zabrudzeniach i delikatnym „smrodzie” taki środek powinien wystarczyć. Płyn do naczyń warto także zastosować, gdy często w bukłaku znajduje się izotonik, którego zapachem i smakiem plastik wyjątkowo lubi przechodzić.
Soda oczyszczona to doskonały środek czyszczący, który kosztuje grosze. Fot. Dr. Oetker
Woda z sodą
Rozpuszczona w wodzie soda to bardzo dobry środek czyszczący. Posiada on pewne właściwości żrące, dlatego dobrze nadaje się do usuwania mocno zbrudzonego wnętrza z różnego rodzaju osadami. Roztwór należy wlać do bukłaka i zostawić na kilkadziesiąt minut, wstrząsając co jakiś czas. Po tym czasie brud powinien być już rozmiękczony, a zapach zredukowany.
Może się to wydawać dziwne, ale pasta do zębów całkiem dobrze się sprawdza przy czyszczeniu bukłaków. Fot. Blend-a-med
Pasta do zębów
Ten środek czyszczący jest bardzo oryginalny i rzadko stosowany, ale bardzo skuteczny. Pastę do zębów należy rozsmarować po czyszczonej powierzchni lub dobrze rozpuścić w wodzie. Brud rozpuszcza dość skutecznie, ale najlepiej sobie radzi z nieprzyjemnym zapachem. Należy bardzo obficie przepłukać, ale przez pewien czas może pozostać delikatny posmak pasty.
Dedykowane tabletki z chlorem są skuteczne, ale kosztowne. Fot. Camelbak
Na bogato
Dedykowane tabletki do czyszczenia są bardo skuteczne, ale do tanich nie należą, choć z pozoru 5 zł to mało, ale jeśli często korzystamy z bukłaka, to „zaledwie” 5 zł może uszczuplić budżet. Tabletka działa podobnie jak te w zmywarkach i bukłak i tak najpierw trzeba umyć w klasyczny sposób za pomocą płynu do naczyń bądź mydła.
Proste, ale jakże skuteczne! Szczotka po lewej to w zasadzie jedyna opcja, żeby dostać się do rurki, ta po prawej dobrze się nada do wyszorowania samego bukłaka
Co jeszcze?
Do czyszczenia przyda się jeszcze kilka akcesoriów. Brud często trzeba usunąć mechanicznie poprzez jego wytarcie czy zeskrobanie, ale w przypadku wielu bukłaków dostęp do środka jest niezwykle utrudniony i można zapomnieć o wsadzeniu do środka ręki, nie mówiąc już o wyczyszczeniu rurki. Wtedy przydadzą się szczotki do czyszczenia butelek, dzięki którym możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych zakamarków, jest to także jedyna możliwość, żeby wyczyścić rurkę. Nieważne, jakiego środka czyszczącego będziemy używać, należy pamiętać o dokładnym, kilkukrotnym wypłukaniu i osuszeniu wnętrza. Gdy bukłak jest przechowywany, warto włożyć do środka np. drewnianą łyżkę czy kawałek drewienka, co zapobiegnie zlepianiu się ścianek, a drewno dodatkowo pochłania wilgoć.