A gdyby tak amatorski tur de-ski? Zapisy na Bieg Gwarków (9 marca) ciągle otwarte
Co może zrobić biegacz, kiedy śnieg zasypie mu ścieżkę? Założyć narty i… biec dalej. Suchar, wiem. Ale ponieważ staję się powoli biegówkową neofitką, a i specjaliści twierdzą, że trening na biegówkach zimą znakomicie uzupełnia trening biegowy, więc nie mogłam sobie darować, żeby nie zapowiedzieć tego biegu. Kto wie, może kiedyś w nim wystartuję!
Start jubileuszowego XXXV Biegu Gwarków po raz kolejny został przełożony, tym razem na 9 marca. Organizatorzy mają pecha – na trasach wokół schroniska „Andrzejówka” w Rybnicy Leśnej koło Wałbrzycha wciąż brakuje śniegu. – Najpierw brak śniegu uniemożliwił przeprowadzenie zawodów 2 lutego. Dzisiaj postanowiliśmy, że „Gwarki” odbędą się 9 marca, gdyż przed 23 lutego synoptycy nie przewidują opadów śniegu, a 2 marca to termin Biegu Piastów – powiedział dyrektor zawodów, Mariusz Gawlik.
Na oficjalnej stronie internetowej biegu trwają zapisy [KLIK]. Wysokość opłaty startowej wynosi 40 zł dla tych, którzy zapiszą się przez Internet. Tuż przed startem kwota wpisowego wzrośnie do 80 zł. Uczestnicy biegu zmierzą się na dystansie 20 i 10 kilometrów w obu stylach. Nie zabraknie także biegów dla dzieci.
Malownicze, wąskie ścieżki
Bazą Biegu Gwarków jest schronisko PTTK „Andrzejówka” położone na Przełęczy Trzech Dolin pod szczytem Waligóry (936 m n.p.m.) w Górach Suchych, cz. Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Przy schronisku usytuowane są start i meta biegu. Z Wałbrzycha do Andrzejówki prowadzi Droga Krajowa nr 35 w kierunku Mieroszowa. Po kilku kilometrach za miastem należy skręcić w lewo na Kamionkę i Rybnicę Leśną. Do schroniska można też dojechać miejską komunikacją z Wałbrzycha linii nr 12. W dniu zawodów organizator przewiduje darmową komunikację autobusową z centrum Wałbrzycha.
Trasa biegu prowadzi po pętli poprowadzonej górskimi, niekiedy wąskimi ścieżkami wokół Waligóry i Klina – okolicznych wzniesień. Pętlę pokonuje się kilkukrotnie, co powoduje spory tłok na trasie. Bieg rozgrywany jest ze startu wspólnego. Śnieg jest ubity ratrakiem.
Sława i chwała
Inicjatorem Biegu Gwarków był Julian Gozdowski, dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu, absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który w 1976 r. zainicjował Bieg Piastów w Jakuszycach. I Bieg Gwarków rozegrano 26 lutego 1978 roku. Inspiracją był dotychczasowy udział górników wałbrzyskich, którzy wraz z górnikami górnośląskimi startowali w cyklu Zimowych Spartakiad Ministerstwa Górnictwa i Energetyki pod nazwą Narciarski Puchar Górniczy w slalomie gigancie oraz biegach narciarskich. Takie zawody organizowały kolejno poszczególne Zjednoczenia Węglowe. Zawody odbywały się w kategorii kopalń i zakładów górniczych oraz w kategorii szkół górniczych. Wałbrzyski „Bieg Gwarków” stał się wówczas największym masowym biegiem narciarskim w Polsce. Był jedną z największych imprez masowego sportu zimowego w Polsce, dopóki go nie zdominował bieg długodystansowy w skali europejskiej, czyli „Bieg Piastów” w Jakuszycach. Popularność Biegu Gwarków była tak duża, że odbył się nawet w czasie stanu wojennego. W 1986 roku uczestniczyła w nim rekordowa liczba aż 4345 biegaczy.
W nowszej historii biegu frekwencja nieco spadła, ale nadal Bieg Gwarków przyciąga amatorów biegówek. Nie tylko narciarzy. W 2011 r. w biegu wzięła udział mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska z IO w Pekinie (2010) w kolarstwie górskim … Maja Włoszczowska. I zapisała się do udziału w biegu na 20 km stylem dowolnym. A następnie udowodniła, że nie tylko skutecznie jeździ na rowerze, ale także świetnie biega na nartach. Wygrała bowiem swój dystans. 20 km stylem klasycznym wygrał wtedy reprezentant kraju i olimpijczyk Maciej Kreczmer (obecnie partner treningowy Justyny Kowalczyk).
Organiztor
Organizatorem biegu po raz pierwszy jest firma Aqua-Zdrój, która przejęła we władanie obiekty OSiR w Wałbrzychu oraz nowo wybudowany kompleks Aqua-Zdrój.