Bieganie po schodach – kiedy stosować i jakie daje efekty?
Bieganie po schodach stosuje się czasem jako urozmaicenie, w tym także element przygotowawczy do biegów górskich. Czy jednak z punktu widzenia treningowego ma to sens? A jeśli tak – to co daje i jak go stosować mądrze?
Na początek spojler – tak, bieganie po schodach może przynosić całkiem spore korzyści. I to zarówno osobom, które przygotowują się do zawodów górskich, jak i ulicznych. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy zamieszkują tereny płaskie, pozbawione znaczących wzniesień. Jednak tak jak z każdym treningowym bodźcem – warto wykorzystywać go w sposób najbardziej optymalny.
Bieganie po schodach – efekty
Bieganie po schodach pomaga wzmacniać duże grupy mięśniowe i tym samym buduje siłę. Podczas takiego treningu angażujemy mięśnie nóg (w tym łydek i ud), pośladków, ale również górne partie mięśniowe. Aby dynamicznie pokonywać poszczególne stopnie, pracujemy intensywnie rękami – działają one bowiem jak napęd dla reszty ciała.

Oczywiście bieganie po schodach wpływa również na budowanie kondycji, a zatem regularnie wdrażane, przełoży się na szybkość i wytrzymałość.
Czy bieganie po schodach zastąpi klasyczne podbiegi i zbiegi? Nie do końca. Specyfika pracy ciała jest tu jednak nieco inna. Jeśli więc przygotowujesz się do biegu górskiego, warto raz na jakiś czas poszukać wzniesienia, na którym możesz potrenować.
Kto skorzysta na bieganiu po schodach?
Rozsądne wplatanie treningu tego typu przyniesie korzyść zarówno biegaczom, którzy przygotowują się do pierwszej “piątki”, jak i ultramaratończykom. Jest to bowiem dodatkowy bodziec, który przełoży się na naszą formę.

Jak wdrażać treningi biegania po schodach?
Jeśli biegasz 3-4 razy w tygodniu, nie ma sensu wykonywać tego typu treningu częściej, niż 1 raz tygodniowo (chyba, że przygotowujesz się do zawodów polegających na bieganiu po schodach). Nie powinno to bowiem zdominować “klasycznego” biegania.
Warto pamiętać także o technice: podczas biegania po schodach nie należy się garbić, podciągać wysoko ramion i pamiętać o ruchu rąk w przód i tył. Sam bieg powinien być dynamiczny, względnie swobodny.
Jednak schody warto wykorzystać nie tylko do biegania. Możesz wykonywać na nich różnego rodzaju ćwiczenia np. wspięcia, wykroki, skoki obunóż z przysiadem.
Kiedy odpuścić?
Tak jak w przypadku innych treningów – warto odpuścić w przypadku kontuzji, a także gdy samo bieganie po schodach generuje niepokojący ból.