Aktualności Wydarzenia

Sukces Polaków w mistrzostwach świata – 55 medali!

Antoni Cichończuk w 2009 roku. Fot. Archiwum prywatne Antoniego Cichończuka
Antoni Cichończuk w 2009 roku. Fot. Archiwum prywatne Antoniego Cichończuka
Antoni Cichończuk w 2009 roku. Fot. Archiwum prywatne Antoniego Cichończuka

[h2]Na przełomie października i listopada w australijskim Perth rozegrano Mistrzostwa Świata Weteranów w lekkiej atletyce. Polacy odnieśli duży sukces, zdobywając 55 medali, w tym 19 złotych.[/h2]

Były to już XXII Mistrzostwa Świata Weteranów, czyli zawodników i zawodniczek powyżej 35 roku życia. Pierwsze tego typu mistrzostwa odbyły się w 1975 roku. Obecnie odbywają się edycje stadionowe, w hali oraz w konkurencjach rozgrywanych na ulicy. Przedsięwzięcie jest nadzorowane przez Światowy Związek Weteranów Lekkiej Atletyki i jest przedsięwzięciem w pełni prywatnym. Koszta uczestnictwa pokrywają zawodnicy i zawodniczki, nie obowiązują żadne minima czasowe. Start jest otwarty dla wszystkich. W Perth w tym roku wystartowało ponad 4000 osób. Ze względu na koszta podróży – głównie Australijczyków.

Polska ekipa liczyła 53 osoby i przywiozła aż 55 medali. Najlepszym biegaczem okazał się 36-letni Michał Bernardelli, który w kategorii M-35 zdobył aż trzy złote medale: w crossie oraz na 5000 i 10 000 metrów. Michał jest wykładowcą i szefem AZS w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, a prywatnie – mężem jednej z najlepszych polskich maratonek, Iwony Lewandowskiej, obecnie Bernardelli.

Antoni Cichończuk został mistrzem świata w maratonie w kategorii M-65, z wynikiem 3:11:08. Na tym dystansie zdobyliśmy też dwa srebrne medale – Grzegorza Gronostaja w kategorii M-40 (2:35:56) i Bartosza Mazerskiego w M-35 (2:48:32), a także brązowy Bogdana Barewskiego w M-60 (3:08:01). Warto przy tym dodać, że maraton rozegrano w temperaturze 35 stopni Celcjusza. Polacy kompletnie wymietli klasyfikacje medalowa na dystansach przeszkodowych, jak przystało na spadkobierców Zdzisława Krzyszkowiaka i Bronisława Malinowskiego. Złote medale przywieźli: Stanisław Łańcucki w kategorii M-55, Zofia Więciorkowska w K-50 i Danuta Woszczek w K-35. Druga w kategorii K-35 była Patrycja Włodarczyk.

Na świecie lekkoatletyka weteranów cieszy się coraz większą popularnością, m.in. ze względu na jej niekomercyjny charakter. Mimo to na zawodach są przeprowadzane oficjalne kontrole antydopingowe. Myli się ten, który uważa, że pobić rekordy weteranów jest łatwo. Dla przykładu, rekord świata mężczyzn w maratonie, w kategorii M-60, czyli powyżej 60. roku życia, wynosi 2:36:30. U kobiet w kategorii K-60 mamy 3:02:50. U mężczyzn w kategorii powyżej 80. roku życia – 3:15:54…

Najstarszy uczestnik mistrzostw świata w Perth miał 97 lat.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie! Psst... Ocenisz nasz artykuł? 😉

0 / 5. 0

Marcin Nagórek

Marcin Nagórek (Wszystkie wpisy)

Biegać zaczął jeszcze w XX wieku. Startuje zarówno w mistrzostwach Polski wyczynowców, jak i amatorskich biegach ulicznych, notując życiówki na dystansach od 100m do maratonu. Marcin jest przy tym kilkukrotnym rekordzistą Polski w kategorii weteranów powyżej 35 roku życia, na dystansach od 800 metrów do 1 mili. Od lat współpracuje z "Magazynem Bieganie", pisząc o treningu. Jest autorem najstarszego aktywnego bloga biegowego (www.nagor.pl) w polskim internecie, aktualizowanego od stycznia 2006 roku. Jako trener osobisty współpracuje z biegaczami z poziomu zarówno początkującego, jak i z wyczynowcami.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Uwagi
Zobacz komentarze
0
Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Zostawisz komentarz?x