fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Czytelnia > Polecane > Sprzęt

Stoper, pulsometr, GPS – historia zegarka sportowego

Historia zegarka sportowego. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

Zegarek sportowy, to dzisiaj gadżet, bez którego trudno wyobrazić sobie bieganie. Jak wyewoluował od pierwszego przenośnego czasomierza do współczesnych komputerów noszonych na nadgarstku?

Słowo zegarek nie oddaje jednak zaawansowania technologicznego urządzeń, o których mówimy. Wskazanie godziny jest chyba ostatnią cechą, na jaką biegacz zwraca uwagę, ale trzeba pamiętać, że to właśnie proste wskazówkowe modele, sięgające swą historią XVI wieku, są protoplastami współczesnych wielofunkcyjnych kombajnów. Zegarek stał się inspiracją dla producentów sprzętu monitorującego wysiłek i inne parametry człowieka. Ewoluował z urządzenia wielkości szafy do pudełka zapałek.

 1506 r. 

Peter Henlein tworzy pierwszy przenośny zegarek. Nie jest to co prawda model naręczny, ale w niewielkim pudełku udało się zmieścić mechanizm sprężynowy, który służył do napędzania zegara.

 1776 r. 

Francuz Jean-Moyes Pouzai tworzy pierwsze urządzenie służące do pomiaru czasu, pierwowzór stopera.

 1790 r. 

Szwajcarskie zakłady zegarmistrzowskie z Genewy, Jaquet-Droz i Leschot, wypuszczają pierwszy zegarek naręczny. Jest to połączenie biżuterii, ozdobnej bransolety, z przenośnym zegarkiem.

 1843 r. 

Powstał pierwszy sekundomierz, czyli odpowiednik dzisiejszego stopera.

 1869 r. 

Tag Heuer produkuje stoper Chronograph, który jest w stanie odmierzyć czas z dokładnością do 1/5 sekundy.

 1880 r. 

Rusza pierwsza seryjna produkcja zegarków naręcznych dla niemieckiej marynarki wojennej.

 1916 r. 

Tag Heuer wypuszcza stoper Micrograph, który osiąga dokładność 1/100 sekundy. Można przyjąć, że jest to pierwszy współczesny stoper. Był on używany na olimpiadzie w Antwerpii, Paryżu oraz Amsterdamie.

 1936 r. 

Za sprawą Tuomasa Vohlonena powstaje w Finlandii marka Suunto, która zajmuje się produkcją kompasów.

 1949 r. 

Powstaje pierwszy zegar atomowy, czyli zegar, którego działanie opiera się na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości. Został zbudowany w amerykańskim National Bureau of Standards (NBS, teraz NIST) i co ciekawe, był mniej dokładny niż ówczesne zegary kwarcowe. Z upływem czasu zegary atomowe okażą się niezbędne do działania np. systemu GPS.

 1955 r. 

Louis Essen konstruuje w National Physical Laboratory w Anglii pierwszy dokładny zegar atomowy, co doprowadza do przyjęcia na całym świecie definicji sekundy opartej na zegarze atomowym.

 1959 r. 

Firma Seiko rozpoczyna pod kryptonimem „Projekt 59A” pracę nad zegarkiem kwarcowym.

 1964 r. 

Prototyp zegarka kwarcowego zostaje użyty do pomiaru czasu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

 1969 r. 

Wprowadzenie do sprzedaży przez Seiko modelu Quartz Astron, czyli pierwszego powszechnie dostępnego zegarka kwarcowego.

 1970 r. 

George H. Thiess produkuje prototyp zegarka z cyfrowym wyświetlaczem.

 Lata ’70 

Robert Treffene skonstruował pierwszy przenośny kieszonkowy pulsometr, był on wprawdzie oparty na elektrodach na kablach, ale umożliwiał pomiar pulsu pływakom na końcu basenu.

 1972 r. 

Do sprzedaży trafia pierwszy zegarek elektroniczny z wyświetlaczem LED.
Amerykańska firma Accusplit wprowadza pierwszy na świecie elektroniczny stoper.

 1977 r. 

Seppo Säynäjäkangas, profesor elektroniki na uniwersytecie w Oulu, opracowuje przenośny pulsometr zakładany na opuszki palców, zasilany bateriami i zakłada firmę Polar Electro Oy.

 1978 r. 

Polar produkuje pierwszy przenośny pulsometr o nazwie Tunturi Pulser, z opaską zakładaną na klatce piersiowej. Opaska jest wtedy połączona przewodami z urządzeniem.

 1982 r. 

Polar wypuszcza pierwszy bezprzewodowy pulsometr Polar Sport Tester PE2000.

 1984 r. 

Polar wypuszcza urządzenie Polar Sport Tester PE3000 zawierające komputerowy interfejs.

 1989 r. 

Casio zaczyna produkcję pierwszego zegarka wyposażonego w wysokościomierz barometryczny.
Min Kao i Gary Burrell zakładają w Lenexa w USA firmę ProNav, której nazwa później zostanie zmieniona na Garmin.

 1993 r. 

Casio wprowadza przenośny pulsometr, w którym pomiar dokonywany jest poprzez dotknięcie palcem specjalnego czujnika w zegarku.

 1995 r. 

Polar wprowadza do sprzedaży model Vantage NV, czyli pierwszy zegarek mierzący zmienność rytmu zatokowego.
Polar wprowadza technologię OwnCode, czyli kodowaną transmisję danych pomiędzy opaską a zegarkiem.

 1998 r. 

Polar przedstawia w swoim oprogramowaniu funkcję kontroli przetrenowania.
Powstaje firma Dynastream i przedstawia pierwszy pozalaboratoryjny system analizy kroku, czyli protoplastę footpoda.

 1999 r. 

Japończycy z Casio przedstawiają model PRT-1GPJ, pierwszy na świecie zegarek wyposażony w moduł GPS.

 2000 r. 

Casio jako pierwszy producent prezentuje zegarek z odtwarzaczem plików mp3 – WMP1V.
Dynastream prezentuje pierwszy na świecie komercyjny footpod, z którego późniejszych wersji będą korzystać tacy potentaci jak Garmin, Polar, Suunto, adidas .

 2002 r. 

Polar wprowadza do sprzedaży pierwszą opaskę do pomiaru pulsu, wykonaną z miękkiego materiału.
Powstaje firma Firstbeat, producent oprogramowania do analizy wysiłku oraz treningu. Algorytmy tego producenta są stosowane w zegarkach Garmin czy Suunto.

 2003 r. 

Garmin wprowadza do sprzedaży serię Forerunner obejmującą modele Forerunner 101, 201 oraz 301. Odbiorniki są przeznaczone do noszenia na nadgarstku i przypominają zegarek. Jest to pierwowzór współczesnych sportowych zegarków wyposażonych w moduł GPS. Model 301 posiadał także możliwość pomiaru tętna.

 2004 r. 

Suunto wprowadza pierwszy zegarek treningowy o nazwie T6, który przy okazji jako pierwszy zostaje wyposażony w algorytm Firstbeat służący do analizy wysiłku.

 2011 r. 

Garmin wprowadza do sprzedaży model Forerunner 610, pierwszy biegowy zegarek wyposażony w dotykowy wyświetlacz.

 2012 r. 

Epson pokazał najlżejszy zegarek świata wyposażony w moduł GPS. Co prawda dokładna waga nie została podana, ale nie przekraczała 50 g.

 2013 r. 

Garmin pokazuje model Forerunner 620, czyli pierwszy zegarek mierzący czas kontaktu z podłożem oraz wysokość oscylacji pionowej.

 2014 r. 

Marka BSX wypuszcza do sprzedaży pierwszy w historii bezinwazyjny miernik kwasu mlekowego, który dzięki łączności z aplikacją na telefonie umożliwia samodzielne wykonanie badań wydolnościowych.
Polar prezentuje model V800, pierwszy zegarek, który umożliwia pomiar i podgląd tętna nawet pod wodą. Nowością jest też „sztuczna inteligencja”, zegarek uczy się użytkownika, aby prawidłowo wskazywać dane dotyczące regeneracji.

 2015 r. 

Amerykański producent Stryd wprowadza do sprzedaży przenośny miernik mocy dla biegaczy.
iFit zaprezentował pierwszy zegarek, który łączy się z butami wyposażonymi w specjalne czujniki, dzięki czemu jest w stanie wyświetlić sposób lądowania i pomóc w poprawie techniki biegu.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Bieganie, z numeru lipiec-sierpień 2015. Sprawdź co jeszcze znajdziesz w numerze.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Garda Trentino Half Marathon

Garda Trentino Half Marathon to jeden z najpiękniejszych półmaratonów na świecie, w którym już za kilka miesięcy możesz wziąć udział. Poznaj tę wyjątkową imprezę i spróbuj wygrać pakiet startowy. Nawet jeśli się nie uda, bieg […]

Garda Trentino Half Marathon – jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata! Wygraj pakiet startowy w konkursie!

Chudy Wawrzyniec to górski bieg ultra na dystansach 52 i 82 km oraz towarzyszące mu: Parszywa Bendoszka (60 km), Mała Rycerzowa (20 km) i Muńcuł Vertical (3 km). Zawody odbędą się w weekend 9-10 sierpnia, […]

Chudy Wawrzyniec: niezapomniana przygoda na Beskidzkich Szlakach. Do końca kwietnia taniej!

Weekend z PKO Gdynia Półmaratonem zbliża się wielkimi krokami. To ostatni moment na decyzję, by przeżyć te emocje wspólnie z tysiącami innych miłośników biegania. Zapisy trwają do Niedzieli Wielkanocnej. Tegoroczny PKO Gdynia Półmaraton wystartuje 26 […]

6 tysięcy biegaczy w Gdyni! Ostatnie dni zapisów na PKO Gdynia Półmaraton i wydarzenia towarzyszące

Yeman Crippa zadebiutował na królewskim dystansie w Sewilli w 2023. Włoch finiszował z czasem 02:06:06. Wcześniej zawodnik specjalizował się w biegach przełajowych i średnich na dystansach: 3000 m, 5000 m i 10 000 m. Teraz […]

Jak do maratonu w Londynie przygotowuje się aktualny Mistrz Europy w półmaratonie?

Gniezno po raz kolejny pokazało sportowego ducha! 5 kwietnia ulice Pierwszej Stolicy Polski tętniły energią i emocjami – wszystko za sprawą 22. Biegu Europejskiego, który otworzył tegoroczną edycję Gnieźnieńskiej Triady Koronacyjnej. Choć pogoda wystawiła biegaczy […]

Gniezno rozpoczęło sezon biegowy! Ponad tysiąc zawodników na trasie 22. Biegu Europejskiego

Hoka prezentuje dziesiątą edycję swojego flagowego modelu – Clifton 10. To but, który od dekady z powodzeniem towarzyszy biegaczom na całym świecie podczas codziennych treningów. Ceniony za wyjątkową lekkość i komfort, Clifton powraca w odświeżonej […]

Hoka Clifton 10 – lekkość i miękkość jakich jeszcze nie było

W belgijskich miastach: Brukseli i Lieuven rozegrano pierwsze w historii Mistrzostwa Europy w biegach ulicznych. Zawodniczki i zawodnicy ze Starego Kontynentu ścigali się na dystansach 10 kilometrów, półmaratonu i maratonu. Jak w tych biegach zaprezentowali […]

Mistrzostwa Europy w biegach ulicznych – pierwsza edycja za nami. Jak wypadli Polacy?

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział