fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Polecane > Promocje > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Harmonie Mutuelle Semi de Paris – biegowa wycieczka na Półmaraton w Paryżu. Czy warto?

Półmaraton w Paryżu, czyli Harmonie Mutuelle Semi de Paris, to jeden z największych biegów ulicznych w Europie.  Jak co roku, wszystkie pakiety startowe zostały wyprzedane już na ok. 6 tygodni przed imprezą. W biegu wzięło udział blisko 43.000 osób z niemal całego świata.

Miałem okazję wystartować w tegorocznym, półmaratonie w Paryżu. Ponieważ sam przed startem szukałem informacji praktycznych o tym biegu, przyznam, że byłem trochę zaskoczony niewielką liczbą polskich treści o nim. Postaram się zatem lekko przybliżyć tę imprezę.

Rozciągnięty w czasie harmonogram startów

Jak wspomniałem na początku, Półmaraton w Paryżu należy do tych naprawdę dużych. Organizatorzy mocno postawili na maksymalne rozciągnięcie całej stawki zawodników na trasie. Temu ma przede wszystkim służyć system startów o różnych godzinach poszczególnych stref czasowych. Ja startowałem z pierwszej fali i mój start został wyznaczony na godz. 8:00. Gdy dobiegłem do mety, to jeszcze ponad połowa zawodników nie wystartowała nawet na trasę! A było to zgodne z harmonogramem startów).

Półmaraton w Paryżu | fot: Tomasz Sałkowski

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że system ten w Paryżu sprawdza się znakomicie! Dzięki sporym przerwom między poszczególnymi falami, biegnąc nie ma się w ogóle poczucia ścisku i wszechogarniającego tłumu.

Półmaraton w Paryżu – trasa

Sama trasa nie jest zachwycająca. Fajne są strefy startu i mety. Bieg rozpoczyna się na moście Ponte de Sully, zaś finisz jest na Placu Bastylii. Niestety zaraz po starcie, zbiegając z mostu skręcamy w lewo i kierujemy się do wschodniej części Paryża. Konkretnie do największego zielonego kompleksu, czyli Parku Vincennes. To powoduje, że przez większość trasy możemy zapomnieć o romantycznym postrzeganiu tego biegu, jakie większość z nas może mieć w momencie zapisywania się. Widoki ograniczają się najpierw do zwykłych bloków mieszkalnych, a później do terenów zielonych.

“VAMOS, AMIGOS”, czyli maraton w Walencji oczami biegacza. Ile to kosztuje?

Takie poprowadzenie trasy sprawia też, że nie zobaczymy po drodze zbyt wielu kibiców. W pierwszej części biegu w zasadzie ich nie ma. Do parku trudno dojechać, a godzina 8.00 w niedzielę również i dla Polaków byłaby wyzwaniem. Sytuacja zdecydowanie poprawia się pod tym względem od około 14 – 15 kilometra trasy. Im bliżej mety (a więc centrum Paryża), tym liczba i doping kibiców przybiera na sile.

Na trasie mamy do swojej dyspozycji 3 punkty żywieniowe z wodą, bananami i rodzynkami, co w zupełności wystarcza. Według mnie wszystkie punkty były trochę zbyt mało rozciągnięte. Na innych zawodach organizatorzy zazwyczaj tak planują punkty, by poszczególne „dobra” były od siebie wyraźnie oddzielone. W Paryżu tak nie jest, jednak nie wpływa to mocno na sam komfort biegu.

Półmaraton w Paryżu trasa
Półmaraton w Paryżu – trasa

O życiówki nie jest w Paryżu łatwo

Trasa Półmaratonu w Paryżu (przynajmniej ta z 2023 r.) nie jest moim zdaniem zbyt pomocna, by ustanawiać w stolicy Francji życiówki. Bardzo dużo jest tutaj bowiem zbiegów oraz podbiegów. Po prostu sam Paryż jest tak położony, a dodatkowo przebieganie przez mosty, tunele czy pod wiaduktami powoduje, że musimy się liczyć z podbiegami.

Pogoda w Paryżu na początku marca to kilka stopni Celsjusza na plusie. Startując o godzinie 8:00, były to dokładnie 4 stopnie. Słońca i wiatru nie było, więc można śmiało stwierdzić, że warunki do biegania były.

Półmaraton w Paryżu – czy warto pobiec?

Pewnie! Półmaraton w Paryżu, przy swoich wadach, to świetny bieg. A jak się go połączy z turystyką, wychodzi całkiem przyjemnie kombo.

Półmaraton w Paryżu 0 video

Kilka praktycznych wskazówek dla biegaczy

Aby uczestniczyć w biegu, potrzebny jest certyfikat medyczny, którego skan można wgrać na swoje konto przed imprezą lub przedstawić je w momencie odbioru pakietu na miejscu. Certyfikat, to zwykłe oświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu, że nie ma przeciwskazań, byś uczestniczył w biegu. Gotowy szablon takiego oświadczenia po angielsku można pobrać z oficjalnej strony zawodów (wystarczy tylko wpisać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia).

Bilety lotnicze w tym okresie są stosunkowo tanie, a możliwości dolotu z Polski wiele. Ja postawiłem na Ryanaira z Modlina i za bilet zapłaciłem niecałe 300 PLN w dwie strony. Do tego trzeba doliczyć 30 EUR (cena online) za bilety autobusowe na przejazd z lotniska Beauvais do centrum i z powrotem.

Poruszać się po samym Paryżu najlepiej na własnych nogach lub oczywiście metrem, które dociera niemal wszędzie (koszt biletu 2,10 EUR).

Oferta hotelowa jest ogromna i wszystko zależy od zakładanego przez nas budżetu, bądź też miejsca zakwaterowania. Generalnie dla Polaka jest raczej drogo – zarówno zakwaterowanie, jak i codzienne wydatki. Kawa cappuccino w kawiarni to koszt 4,50 – 5,50 EUR, obiad z napojem to minimum 20 EUR.

Oczywiście będąc w Paryżu, trudno ograniczyć się tylko do samego biegu. Miasto oferuje całą masę atrakcji, zabytków i niesamowitych miejsc. Przy takim bogactwie, największym problemem jest wybranie gdzie się udać.

Opłaty startowe: im wcześniej się zapiszesz, tym jest taniej. Ceny w ostatniej fazie sprzedaży dochodziły do 90 EUR. Warte polecenia jest moim zdaniem wykupienie opcji wysyłki pakietu do domu, która kosztuje 9,90 EUR. W ten sposób więcej czasu na miejscu możemy poświęcić na zwiedzanie czy też na pałaszowanie croissantów w kawiarniach. W pakiecie startowym dostaje się koszulkę z imprezy.

STRONA PÓŁMARATONU W PARYŻU >>>

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Tomasz Sałkowski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Które wydarzenia najbardziej rozpalały emocje biegaczy, ale i kibiców w 2024 roku? Co było największym zaskoczeniem? Czyja gwiazda zaświeciła największym blaskiem? Czy to prawda, że moda na bieganie wróciła i to z przytupem? Jak przebiegało […]

Biegowe podsumowanie roku 2024 w Czy tu się biega?

To już kolejny rok, gdy w święta Bożego Narodzenia Marcin Konieczny znany jako MKON zachęca do tego, by wstać od stołu lub z kanapy i zrobić kilka(naście) kilometrów w słusznym, charytatywnym celu. Dołączycie? W środowisku […]

Świąteczne Bieganie z MKON-em po raz kolejny rozbiega Polskę

Dla wielu biegaczy Nowy Rok to czas wielkich planów i postanowień, jednak motywacja do powrotu na biegowe ścieżki może być trudna do odnalezienia. Wypalenie, spadek formy czy brak chęci do treningów to problemy, z którymi […]

Jak przełamać brak motywacji do biegania? 5 sposobów na noworoczny powrót na ścieżkę treningową

Do napisania tego tekstu “zainspirowała” nas uczestniczka warszawskiego 34. Biegu Niepodległości. Pani mimo braku możliwości zapisu na imprezę (było już za późno pod każdym względem) wystartowała w nim tym samym łamiąc regulamin, o czym zresztą […]

Ciemne oblicza amatorskiego sportu. Dlaczego biegacze oszukują?

Co leżało u podstaw organizacji pierwszego GWiNT-a? Co przesądza o wyjątkowości tego biegu i co ma z tym wspólnego biegowa przyjaźń i współpraca i… misja jednoczenia? Dlaczego GWiNT to wyzwanie nie tylko biegowe, ale i […]

„GWiNT musi się przekręcać!” Przyglądamy się bliżej jednemu z ciekawszych biegów ultra na mapie Polski

W badaniu Amazfit większość respondentów deklaruje, że rejestruje lub chciałoby rejestrować swoje parametry regeneracyjne po zakończonym treningu. Jednak odpowiedzi na dodatkowe pytania w tym samym badaniu mogą sugerować, że wciąż bardziej interesujemy się np. tempem […]

Czy biegacze monitorują parametry treningowe? Wyniki badania Amazfit mogą zaskoczyć!

Czy bieganie przy dużym wietrze może być przyjemne i… efektywne? Z przyjemnością oczywiście bywa różnie, niemniej nawet mimo tak trudnych warunków warto wyjść na trening, stosując się do kilku podstawowych zasad. My zachęcamy, by spróbować, […]

Bieganie przy dużym wietrze. Krótki poradnik

Szał zakupów i przygotowań? Świąteczna gorączka? Noworoczne porządki? Przełom roku dla biegacza to okres, kiedy czas na treningi kurczy się niemiłosiernie. Z powodu nawału obowiązków treningi muszą często zejść na dalszy plan. To jednak nie […]

Święta biegacza – odpoczynek lub idealny czas na krótkie treningi