Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
W niedzielę transmisja z maratonu w Nowym Jorku
Fot. tcsnycmarathon.org
W niedzielę o 15:30 polskiego czasu zacznie się transmisja telewizyjna największego maratonu świata – New York City Marathon. Przedstawiamy głównych faworytów.
Tegoroczny maraton w Nowym Jorku odbędzie się w cieniu wielkiej wpadki dopingowej – na stosowaniu EPO złapano najlepszą kenijską maratonkę, Ritę Jeptoo (TUTAJ więcej szczegółów). W USA faworytami również są Kenijczycy, część z nich korzysta z usług tego samego trenera i menedżera co Jeptoo. Trudno nie być w tej sytuacji sceptycznym, szczególnie biorąc pod uwagę seryjne ostatnio poprawianie rekordów świata.
Na bieg zapowiada się bardzo wietrzna i chłodna pogoda, co może powodować trudne warunki i zaskakujące rozstrzygnięcia.
MĘŻCZYŹNI
W biegu męskim po trzecie zwycięstwo z rzędu w Nowym Jorku zdąża Kenijczyk Geoffrey Mutai. Najwięszym zagrożeniem wydaje się jego partner treningowy, były rekordzista świata, Wilson Kipsang. Co ciekawe, z panami trenuje także największy ostatnio fenomen, Denis Kimmetto, który miesiąc temu poprawił rekord świata w Berlinie, niecałe trzy lata po tym, gdy po raz pierwszy pojawił się w wynikach biegów.
Największym zagrożeniem dla Kenijczyków wydają się: Etiopczyk Lelisa Desisa z życiówką 2:04:45 oraz Ugandyjczyk Stephen Kiprotich, mistrz olimpijski, trenujący i mieszkający w Kenii. Być może do walki włączą się inni reprezentancji kenijskiej potęgi biegowej: Micah Kogo z życiówką 2:06:56 lub Michael Kipyego – 2:06:48.
Amerykanie liczą na swojego wicemistrza olimpijskiego sprzed wielu lat, tegorocznego zwycięzcę maratonu w Bostonie – Meba Keflezighi. Na liście startowej jest także zwycięzca Nowego Jorku z 2010 roku, Etiopczyk Gebre Gebremariam, który jednak nie startował w żadnym biegu przez ostatnie kilkanaście miesięcy.
Do miana najszybszego biegacza urodzonego poza Afryką będzie kandydował japoński fenomen – Yuki Kawauchi.
KOBIETY
Wśród kobiet faworytkami są – co nie jest zaskoczeniem – Kenijki. Wśród nich druga najszybsza maratonka w historii – Mary Keitany – życiówka: 2:18:37 oraz dwukrotna mistrzyni świata, Edna Kiplagat, z najlepszym czasem 2:19:50. Etiopię reprezentuje mieszkająca i trenująca w USA Buzunesh Deba – 2:19:59.
Wśród nieco wolniejszych, ale liczących się zawodniczek mamy Firehiwot Dado z Etiopii – 2:23:15 oraz 38-letnią Jelenę Prokopcukę, która przed laty dwukrotnie wygrywała w Nowym Jorku. Jest także Jemima Sumgong, najbardziej znana z tego, że została złapana na stosowaniu sterydów, a następnie uniewinniona z powodów proceduralnych.
Amerykanie liczą na Desiree Linden – życiówka 2:22:38, ale ze wspomaganego wiatrem Bostonu, natomiast Włosi na wicemistrzynię świata, Valerię Straneo.
W elicie znajdują się jeszcze co najmniej trzy zawodniczki warte uwagi. Wszystkie są Amerykankami. Deena Kastor startuje na wysokim poziomie mimo ukończenia 41 lat. Jej rodaczka Kara Goucher to była podopieczna Alberta Salazara, bardzo popularna w USA. Trzecia ma natomiast silne powiązania z Europą – Annie Bersagel na stałe mieszka i trenuje w Norwegii, równocześnie pracując na pełny etat jako prawniczka w korporacji.
Transmisja biegu w niedzielę o 15:30 na stacji Eurosport.
Przeczytaj też:
- Grete Waitz – etatowa zwyciężczyni maratonu nowojorskiego
- New York, New York – magia, symbole, ludzie
- Maraton nowojorski – upadek mitów