Biegi zagraniczne Wydarzenia

NCAA przełajowe mistrzostwa USA studentów na wysokim poziomie

NCAA Cross Country Championships 2013

NCAA Cross Country Championships 2013

W USA zakończyły się przełajowe mistrzostwa kraju studentów ligi NCAA. Jest to największa na świecie impreza przełajowa, o poziomie często wyższym niż mistrzostwa Europy. Zwyciężyła Amerykanka Abbey D’Agostino oraz Kenijczyk Edward Cheserek.

W samych biegach głównych – kobiet na dystansie 6 km i mężczyzn na 10 km – wystartowało ponad 500 osób. Na serię składają się jednak również wielostopniowe eliminacje regionalne i stanowe, co sprawia, że łącznie w biegach przełajowych uczestniczą dziesiątki tysięcy biegaczy. Nie są to tylko Amerykanie: prawo startu mają wszyscy studenci. Sprawia to, że poziom sportowy imprezy jest bardzo wysoki, a tytuł mistrza NCAA niezmiernie prestiżowy. Oprócz pierwszej ligi NCAA istnieje jeszcze druga i trzecia, w których zrzeszone są mniejsze uczelnie, a także autonomiczna liga NAIA.

W biegu mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Edward Cheserek, studiujący w Oregonie, na tym samym uniwersytecie, do którego uczęszczał wcześniej m.in. Galen Rupp. Kenijczyk jest znany w Stanach Zjednoczonych, bo wcześniej uczęszczał w tym kraju do liceum i wygrywał przełajowe mistrzostwa kraju w jego barwach. Na drugim miejscu również Kenijczyk – Kennedy Kithuka, a o poziomie rywalizacji może świadczyć jego rekord życiowy na 5000 metrów – 13:28,61. Na trzecim miejscu Amerykanin Maksim Korolev.

Wśród kobiet zwyciężyła zdecydowana faworytka, typowana na kolejną gwiazdę amerykańskich biegów, Abbey D’Agostino. 21-letnia biegaczka z Darmouth legitymuje się życiówka 15:11,35 w biegu na 5000 metrów, uzyskaną w zeszłym roku. Na drugim miejscu przybiegła Emma Bates, również z USA, a na trzecim Brytyjka Kate Avery, brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy na dystansie 5000 metrów z zeszłego roku.

Do zawodów nie zakwalifikował się żaden polski biegacz, ale ciekawostką jest obecność na liście typowo polskich nazwisk, prawdopodobnie potomków polskich emigrantów, np. wśród kobiet:

153. Katie Moraczewski
157. Lavinia Jurkiewicz
231. Emily Frydrych

Kilka lat temu wysokie miejsca zajmował Chris Soliński z Wisconsin, biegający później 5000 metrów w czasie poniżej 13 minut.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie! Psst... Ocenisz nasz artykuł? 😉

0 / 5. 0

Marcin Nagórek (Wszystkie wpisy)

Biegać zaczął jeszcze w XX wieku. Startuje zarówno w mistrzostwach Polski wyczynowców, jak i amatorskich biegach ulicznych, notując życiówki na dystansach od 100m do maratonu. Marcin jest przy tym kilkukrotnym rekordzistą Polski w kategorii weteranów powyżej 35 roku życia, na dystansach od 800 metrów do 1 mili. Od lat współpracuje z "Magazynem Bieganie", pisząc o treningu. Jest autorem najstarszego aktywnego bloga biegowego (www.nagor.pl) w polskim internecie, aktualizowanego od stycznia 2006 roku. Jako trener osobisty współpracuje z biegaczami z poziomu zarówno początkującego, jak i z wyczynowcami.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Uwagi
Zobacz komentarze
0
Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Zostawisz komentarz?x