Lodowe ubrania, czyli ciuchy które schłodzą w upał
Nie lubicie biegać podczas upałów? Producenci odzieży biegowej przygotowali się na wysokie temperatury, tworząc „lodowe” ubrania.
Fot. Columbia
Wysoka temperatura w czasie biegu nie jest naszym sprzymierzeńcem, dlatego na wszelkie możliwe sposoby chcemy się chronić przed przegrzaniem. Oczywiście ubieramy luźne, przewiewne ubranie, na głowie gości czapka z daszkiem, a w dłoni często butelka z wodą. Aby było jeszcze chłodniej, producenci opracowali materiały, które mają jeden cel – chłodzić.
Columbia była jedną z pierwszych marek, która zaprezentowała odzież z technologią Omni-Freeze Zero. Brzmi bardzo profesjonalnie i jeśli wierzyć producentowi, jest to całkiem zaawansowany materiał. W tkaninie umieszczone zostały komory ze specjalną substancją chemiczną. W momencie, gdy człowiek zacznie się pocić i wilgoć dostanie się do komór, zachodzi reakcja chemiczna, komory zwiększają swą objętość i zaczynają chłodzić ciało. Technologia ma już niemal 4 lata i dalej jest wykorzystywana. Czy działa? Różnego rodzaju testu pokazują, że działa, jednak obniżenie temperatury jest raczej niewielkie.
Fot. Odlo
Na początku tego roku szwajcarska marka Odlo, jedna z najbardziej cenionych marek jeśli chodzi o bieliznę, również postanowiła dołożyć swoją cegiełkę (czy może raczej kostkę lodu) i zaprezentowała swoją serię ubrań chłodzących. Szwajcarzy poszli jednak inną drogą, nie zastosowali substancji chemicznej a specjalne włókna i cząstki ceramiczne. Producent podaje trzy czynniki, dzięki którym materiał jest w stanie obniżyć temperaturę nawet o 1 stopień celcjusza.
- Cząstki ceramiczne, które działają jak chłodnica, odbierając błyskawicznie ciepło z organizmu i oddając je do otoczenia
- Płaska struktura przekroju poprzecznego sprawia, że w przędzy tworzą się niewielkie kanały dzięi czemu ciepłe powietrze może się łatwiej wydostać.
- Specjalna, lekka przędza która jest podstawą materiału i zapewnia najwyższą oddychalność i wentylację.
Obniżenie temperatury, jak podaje producent, udało się uzyskać w laboratorium na manekinie. Czy człowiek w czasie biegu odczuje różnicę? Ciężko powiedzieć bez testów.