Kalenji Kiprun Long i Kiprun Fast – solidność w dobrej cenie [TEST]
W sklepach sieci Decathlon znajdziecie już nową kolekcję butów marki Kalenji. Na półkach pojawiły się m.in. modele Long i Fast. Jak sprawdzają się podczas codziennych treningów? Sprawdziliśmy!
Kalenji Kiprun Long – testerka: Iwona Ludwinek-Zarzeka
Pierwsze wrażenie
Już na pierwszy rzut oka widać, że model ten jest stworzony pod kątem długich wybiegań. Grubość pianki sugeruje solidną amortyzację, a usztywniony zapiętek i szeroka podeszwa – stabilizację. Wykonanie staranne, z niewielką ilością szwów, dzięki czemu nic nie powinno uwierać ani drapać. Cholewka wygląda również bardzo solidnie. Materiał nie jest ultra cienki, zatem wydaje się być również i wytrzymały. Z przodu umieszczono dodatkowo ochronną warstwę, chroniącą but przed uszkodzeniami.
Waga buta do piórkowej nie należy, jednak też nie przeraża. Przy rozmiarze 39 wynosi 270 g.
To co jednak mnie zaniepokoiło po wzięciu buta do ręki, to sztywność. Jednak jak się okazało już na treningu, zupełnie niepotrzebnie się o to martwiłam (ale o tym w dalszej części testu).
Wizualnie buty prezentują się dobrze. Nie rzucają się w oczy, ale mają swoistą „klasę” – szarość i czerń wraz ze złotymi elementami tworzą spójną całość.
Kalenji Kiprun Long w akcji
Pierwszy trening, który w nich odbyłam, to swobodny bieg na 10 km. I tu – zaskoczenie. Mimo obfitej pianki, buty nie są przesadnie miękkie. Noga nie zapada się jak w puchatym kapciu. Także i sztywność tak bardzo nie przeszkadzała, wręcz podeszwa zaskoczyła mnie względną dynamiką. Zatem but mnie nie hamował, za to dawał dużą dawkę bezpieczeństwa. Jest on bowiem bardzo stabilny i mocno amortyzujący. Do tego trzymanie stopy jest na bardzo wysokim poziomie.
Siateczka użyta w tym modelu jest dosyć gruba, jednak posiada wiele otworów wentylacyjnych, co sprawia, że odprowadzanie ciepła jest dosyć dobre.
Według mnie z przodu mogłoby jednak być nieco więcej miejsca. Kształt cholewki jest w tym miejscu na tyle zwarty, że nie jestem w stanie w tym modelu swobodnie poruszać palcami. Poza tym buty są wygodne, nic nie uwierało, nie wrzynało się, nie ocierało.
Próbowałam w Kiprun Long nieco przyspieszyć, jednak żwawe pokonywanie kilometrów nie są ich naturalnym środowiskiem. Dynamika jest niewystarczająca, a ponadto waga też robi swoje. Na mocne akcenty polecam wybrać model startowy lub treningowo-startowy. Ten pozostawmy na swobodne wybiegania.
Dla kogo?
Kalenji Kiprun Long może spodobać się zarówno początkującym biegaczom, którzy szukają dobrej stabilizacji i amortyzacji, jak również bardziej doświadczonym, potrzebującym butów na długie wybiegania.
Jest to model przeznaczony do każdego typu stopy – neutralnej, supinującej, jak i nadmiernie pronującej – dzięki twardszej warstwie pianki umieszczonej na wysokości pierwszej kości śródstopia. W rzeczywistości mocnej nadpronacji nie udźwignie, jednak przy lekkim „uciekaniu” stopy, daje sobie dobrze radę.
Biegacze posiadający szerokie stopy lub z wysokim podbiciem, koniecznie powinni te buty przed zakupem przymierzyć. Obawiam się bowiem, że Kiprun Long mogą być dla tych osób zbyt zwarte. Tym bardziej, że materiał cholewki nie jest elastyczny.
Podsumowanie
Kiprun Long to solidny but, który niezbyt ciężkiemu biegaczowi posłuży prawdpodobnie nawet ponad „regulaminowe” 1000 km. Dobrze się sprawuje na długich wybieganiach, oferuje zadowalający komfort i kosztuje mniej, niż buty popularnych marek z tej samej półki. Cena tego modelu to bowiem 249,99 zł.
Wady? Oprócz wspominanej przeze mnie kwestii niewielkiej przestrzeni na palce, przydałaby się większa elastyczność podeszwy. But na pewno by zyskał wtedy jeszcze na dynamice.
Kalenji Kiprun Fast – tester: Jakub Karasek
Pierwsze wrażenie
Już na pierwszy rzut oka widać, że Kalenji Kiprun Fast to nowoczesny, ciekawie zaprojektowany model. But może się podobać, a żywe kolory w przypadku biegaczy zawsze są w modzie. Sama konstrukcja od początku sprawia wrażenie porządnej, wytrzymałej, momentami aż trochę zbyt solidnej (zwłaszcza, jeśli chodzi o podeszwę, ale o tym później). Na pewno calość wzbudza zaufanie, że but nie rozpadnie się po kilkunastu treningach.
Model Kiprun Fast można sklasyfikować jako treningowo-startowy (na dłuższe starty i szybsze treningi). W tej kategorii nie należy do najlżejszych butów, ale też waga nie jest przesadnie odczuwalna podczas biegu – wydaje się, że konstruktor tego modelu celował w złoty środek pomiędzy wytrzymałością, amortyzacją a dynamiką buta.
Zachęca do przyspieszenia, choć amortyzacji nie brakuje
Zgodnie z definicją producenta Kalenji Kiprun Fast przeznaczony jest „dla biegaczy, którzy chcą zwiększyć swoje osiągi (większa prędkość na drogach i ścieżkach, pow. 12 km/h)”. W zdecydowanej większości treningów, które w nich wykonałem spełniałem te zalecenia i faktycznie odniosłem wrażenie, że but jest tym lepszy, im szybciej biegniemy. Co mam przez to na myśli? Otóż już po założeniu możemy odczuć z jednej strony duży komfort (wygodne wnętrze cholewki), z drugiej dość sporą sztywność podeszwy. Oczywiście jest to kwestia osobistych preferencji, ale dla mnie ten element był nieco uciążliwy podczas bardzo spokojnego biegu (tempo w okolicach 5:00/km lub wolniej). Kiedy wchodziłem na wyższe obroty (zwłaszcza przy tempie poniżej 4:00/km), to uczucie sztywnej podeszwy znikało – wniosek jest taki, że model Kiprun Fast po prostu zachęca do tego, by biegać szybko.
Osoby, które lubią czuć dużo amortyzacji pod stopą i poszukują trochę sztywniejszych, a jednocześnie dynamicznych butów powinny być zadowolone z tego modelu i w takiej sytuacji prawdopodobnie sprawdzi się on nie tylko jako startówka na dłuższe dystanse, ale także jako wygodny but do codziennych treningów. O amortyzację dba system K-RING stosowany w obuwiu marki Kalenji, a jego funkcjonalność docenią zwłaszcza osoby biegające z pięty. Jednak również pod śródstopiem nie brakuje wsparcia, które pozwala pokonywać długie kilometry po twardym podłożu. Chociaż nie jest to model Long, długie dystanse nie są im straszne.
Model uniwersalny
Trzeba również przyznać, że Kiprun Fast dobrze sprawdził się niemal w każdych warunkach, w jakich przyszło mi go testować. Guma zastosowana w podeszwie daje poczucie pewności nie tylko na suchym asfalcie, ale zapewnia odpowiednią przyczepność także na parkowych ścieżkach oraz w sytuacjach kiedy trzeba wybrać się na trening, a na zewnątrz jest mokro. Podczas testów biegałem w nich również po naturalnych ścieżkach i także bezproblemowo zdały egzamin. W kategorii biegowych nawierzchni model ten wykazał dużą uniwersalność.
Podsumowanie
Kalenji Kiprun Fast to model, który może sprawdzić się w kolekcji zarówno początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Wiele osób doceni na pewno komfortową cholewkę, dużą dawkę amortyzacji i przyczepności, jaką zapewnia w różnorodnych warunkach oraz stosunkowo niezłą dynamikę, jak na but o wadze 280 g w rozmiarze 43. Solidna konstrukcja powinna również sprawić, że zostanie waszym towarzyszem na dłużej.
TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
Tanie, ale czy dobre? Testujemy staniki marki Kalenji by Decathlon