Trening > Biegi górskie i ultra > Trening > Teoria treningu > Trening
Jazda rowerem, siłownia, płotki – rzeczy, które robią mocni ultrasi, by biegać szybciej
By dobrze biegać na dystansach ultramaratońskich, nie wystarczy tylko klepać kilometry, o czym wiedzą nasi mocni zawodnicy. Oto kilka wskazówek od ultramaratończyków, którzy na bieganiu zjedli zęby.
Bartłomiej Przedwojewski – dodatkowe treningi na rowerze
Srebrny medalista wraz z drużyną z mistrzostw świata w biegach górskich (2011 rok), zwycięzca Otter African Trail Run w RPA (2018), trenuje nie tylko biegając, ale również jeżdżąc na rowerze. Kiedy miał kontuzję wykorzystał dwa kółka, by utrzymać kondycję. Po rehabilitacji i powrocie do regularnych treningów biegowych zauważył, że dzięki jeździe na rowerze znów może szybko biegać. Odkrył, że ,,śmiganie” na jednośladzie to świetny sposób na zbudowanie formy. Teraz ,,wykręca” bardzo dużo kilometrów na rowerze w ramach swoich treningów przygotowujących do zawodów w górach.
Patrycja Bereznowska – wszystko dokładnie przemyślane
Patrycja Bereznowska bardzo dokładnie planuje swoje starty w zawodach. Przygotowując się do priorytetowych biegów w imprezach rangi mistrzowskiej trenuje w podobnym terenie. Cały czas uczy się biegania ultra i dlatego po każdym starcie zapisuje swoje spostrzeżenia, uwagi i zalecenia. W ten sposób poprawia błędy, eliminuje niedociągnięcia i odnotowuje co się sprawdziło. Logistyka jest bardzo ważna w przygotowaniach do bardzo długich biegów. Lista jej uwag dotyczy zarówno sprzętu, pożywienia, jak i treningu.
Andrzej Radzikowski – sukces, to zbiór wielu elementów
Andrzej Radzikowski to biegacz długodystansowy, ultramaratończyk. Zwycięzca cyklu Biegowa Korona Himalajów (2011), 246-kilometrowego Spartathlonu (2016), 48-godzinnego biegu na Festiwalu w Atenach (2019), mistrz Polski i Europy (2018) w biegu 24h. Zawodnik ten do biegania podchodzi w sposób holistyczny. Uważa, że sukces można osiągnąć łącząc wiele elementów. Oprócz różnych metod w treningu biegowym, stawia też na wzmacnianie wszystkich partii mięśniowych swojego ciała. Ważne są zajęcia na siłowni, ćwiczenia na płotkach, a także stretching. Istotna jest także odpowiednia dieta oraz odpoczynek i solidna regeneracja po treningu. Trzeba także obmyślić całą strategię na bieg i logistykę. Wg Radzikowskiego jest to niezbędne, żeby właściwie przygotować się do startu w priorytetowych zawodach.