GPS do biegania. Garmin Fenix w nowym wydaniu
Garmin to chyba najpopularniejsza na naszym rynku firma produkująca sportowe zegarki z GPS-em. Oferta marki jest szeroka i obejmuje modele do biegania, do golfa, do triathlonu czy biegów górskich i turystyki. Model Fenix to zegarek przeznaczony do biegania, biegów górskich i turystyki. Amerykański producent postanowił jednak odświeżyć nieco ten model i wprowadził drugą wersję swojego flagowego modelu.
Jedną z ważniejszych cech, którą odziedziczył po poprzedniku, jest możliwość skorzystania z mocno uproszczonej nawigacji. Fenix umożliwia wyświetlanie map i choć ekran nie jest duży, to w awaryjnych sytuacjach może się ta funkcja bardzo przydać. Posiada także wysokościomierz barometryczny oraz kompas.
Poprzednia wersja była bardziej turystyczna/górska, a mniej biegowa. W nowej odsłonie proporcje się nieco odwróciły. Oprócz podstawowych funkcji treningowych Fenixa doposażono w funkcje dostępne w topowym biegowym modelu FR620. Dzięki temu zegarek umożliwia choćby szacowanie pułapu tlenowego, poziomu sprawności biegacza, a asystent odpoczynku poinformuje nas, ile czasu powinniśmy przeznaczyć na regenerację, a po rozpoczęciu ćwiczeń ocenia, czy organizm jest już gotowy do kolejnego wysiłku. Oprócz tego zegarek współpracuje z nowym czujnikiem HRM-RUN, co umożliwia monitorowanie takich parametrów jak rytm, czas kontaktu z podłożem czy odchylenie pionowe. Funkcja Virtual Partner umożliwia rywalizację z wirtualnym przeciwnikiem, któremu ustawiamy odpowiednie parametry. Fenix otrzymał wbudowany akcelerometr, co umożliwia kontrolowanie tempa czy dystansu nawet w czasie treningu w zamkniętych pomieszczeniach.
Kolejną nowością jest moduł bluetooth, za pomocą którego można połączyć zegarek ze smartphonem dzięki aplikacji Garmin Connect Mobile. Aplikacja ta daje możliwość przesyłania na bieżąco naszej pozycji do serwisu Garmin Connect, co sprawia, że znajomi mogą na żywo oglądać parametry treningu.
Fenix to zegarek multisportowy, więc wyposażono go w wiele profili odpowiednich dla różnych dyscyplin. Oprócz tak popularnych jak bieganie czy jazda na rowerze, do wyboru jest także wspinaczka, narciarstwo biegowe, ski-board oraz pływanie. Szczególnie ciekawie prezentują się dwa ostatnie profile. W trybie narciarskim zegarek rozpoznaje, kiedy poruszamy się wyciągiem, a kiedy zjeżdżamy – dzięki temu każdy zjazd jest oddzielny. W trybie pływackim Fenix 2 rejestruje wymachy ramion, dystans, tempo i czas zarówno w otwartych, jak i zamkniętych akwenach. Podczas pływania na basenie zegarek mierzy długość toru, rozpoznaje styl jakim pływamy oraz oblicza nasz wynik SWOLF, na podstawie którego można zmierzyć swoją efektywność.
Oczywiście zegarek obsługuje system ANT+, więc może również współpracować z miernikiem mocy czy termometrem, ale chyba najciekawszym rozwiązaniem jest pilot zdalnego sterowania. Po podłączeniu Fenixa do kamerki Virb lub Virb Elite, zegarek może pełnić funkcję pilota do sterowania kamerami.
Fēnix 2 będzie dostępny w sprzedaży w marcu 2014 r. w sugerowanej cenie detalicznej 399 € i 449€ (w zestawie z czujnikiem HRM-Run).