fbpx

Dieta > Zdrowie i motywacja

Indeks glikemiczny a bieganie

Chleb. Fot. Marta Szewczuk.

Chleb, w zależności od rodzaju, może mieć różną wartość IG. Np. chleb żytni czy orkiszowy ma średni IG, a chleb z białej mąki – wysoki. Fot. Marta Szewczuk.

Węglowodany mają szczególne znaczenie dla biegaczy, bo to z nich nasze mięśnie czerpią energię. Niektóre węglowodany są łatwiej przyswajalne, inne trudniej. Niektóre dają mocnego „kopa”, inne uwalniają energię powoli. Jak je rozróżniać? Z pomocą przychodzi indeks glikemiczny.

Co to jest indeks glikemiczny i jak się ma do biegania?

Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, którzy mądrzy ludzie wymyślili po to, żeby ułatwić osobom chorym na cukrzycę kontrolę poziomu cukru w ich krwi. IG danego produktu spożywczego przyjmuje wartości między 0 a 100 i informuje o tym, jak szybko ten produkt trawimy i przekształcamy w glukozę. Wartość 0 oznacza wolny wzrost poziomu cukru, a im wyższa wartość IG – tym szybszy skok poziomu glukozy.

Dlaczego IG ma znaczenie dla biegaczy? Wskaźnik ten pozwala przewidzieć, w jaki sposób organizm zareaguje na węglowodany. Znając indeks glikemiczny danego produktu, wiemy, jak szybko po spożyciu go wzrośnie nam poziom cukru we krwi i jak szybko będzie spadał. Jest to również informacja, która mówi nam o tym, czy dany produkt jest lekkostrawny – im wyższy wskaźnik IG, tym produkt jest łatwiej przyswajalny.

Kiedy wysoki, a kiedy niski indeks glikemiczny?

Produkty spożywcze dzieli się w dietetyce sportowej na trzy główne grupy: te o wysokim indeksie glikemicznym (wartości między 71 a 100), średnim (56-70) i niskim (0-55). Biegacze mogą decydować, które produkty wybierać, w zależności od tego, jaki cel chcą osiągnąć.

Generalne zasady są takie:

produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, czyli szybki zastrzyk energii, ale później poziom glukozy równie szybko spada;

NATOMIAST

produkty o niskim indeksie glikemicznym uwalniają energię powoli, wzrost poziomu cukru trwa dłużej, ale też dłużej się utrzymuje.

Produkty o wysokim indeksie glikemiczny wybierzemy więc wtedy, kiedy potrzebujemy szybkiego uzupełnienia zapasów energii, np. podczas zawodów czy treningu. Szybki wzrost poziomu glukozy we krwi przyda się też zaraz po biegu  czy innych ćwiczeniach – żeby zmusić organizm do uzupełniania zapasów glikogenu.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym wybierzemy wtedy, gdy nie potrzebujemy szybkiego „kopa”, a zależy nam na długotrwałym uwalnianiu energii, która starczy na dłużej. Te produkty będziemy spożywać m.in. na jakiś czas przed treningiem, na którym nie planujemy nic dodatkowo jeść.

Indeks glikemiczny a odchudzanie

Osobom będącym na diecie odchudzającej zaleca się spożywanie jak najmniejszej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Dlaczego? Jak już zostało wspomniane, po zjedzeniu produktu o wysokim IG szybko wzrasta poziom glukozy we krwi. To powoduje wyrzut dużej ilości insuliny, w wyniku czego szybko pojawia się uczucie głodu, co na diecie odchudzającej jest największą pułapką. Warto jednak pamiętać o tym, że wskaźnik IG nie bierze pod uwagę wielkości porcji, które zjadamy. Niektóre produkty o wysokim indeksie glikemicznym zawierają małą ilość węglowodanów, co oznacza, że jedna porcja nie podniesie znacząco poziomu cukru we krwi. Dobierając dietę pod kątem indeksu glikemicznego, powinniśmy obliczać IG całego posiłku – biorąc pod uwagę procent węglowodanów zawarty w porcji każdego z produktów.

Arbuz. Fot. istockphoto.com.

Arbuz ma wysoki IG (72), więc teoretycznie nie powinny go jeść osoby stosujące dietę o niskim IG. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że średni plaster arbuza (ok. 120 g) ma tylko 6 g węglowodanów, które nie są w stanie mocno podnieść poziomu glukozy we krwi. Fot. istockphoto.com.

Jak obliczyć indeks glikemiczny posiłku?

Kluczowa jest liczba węglowodanów (w gramach) zawarta w każdym ze składników posiłku. Najpierw sumujemy wszystkie węglowodany zawarte w całym posiłku. Następnie obliczamy procent całkowitych węglowodanów dla wartości węglowodanów każdego ze składników posiłku. Następnie tę wartość mnożymy przez IG danego produktu. Sumujemy te wypadkowe wartości IG i otrzymujemy indeks glikemiczny całego posiłku.

No to teraz bardziej obrazowo:

indeks glikemiczny posiłku

Tabela pochodzi z książki Anity Bean „Żywienie w sporcie”, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2008.

Indeks glikemiczny a ładunek glikemiczny

Jak już zostało wspomniane, branie pod uwagę samego indeksu glikemicznego produktu może prowadzić do pewnych przekłamań. Istotna jest też informacja o zawartości węglowodanów w danym produkcie. Aby dokładniej obliczyć, jak szybko dany produkt podniesie poziom cukru we krwi, należy posłużyć się innym wskaźnikiem – ładunkiem glikemicznym (ŁG).

Obliczanie wartości ładunku glikemicznego jest bardzo proste. Należy pomnożyć IG danego produktu przez ilość zawartych w porcji węglowodanów (w gramach), a następnie wynik podzielić przez 100.

ŁG = (IG x węglowodany na porcję) ÷ 100

Obliczmy ładunek glikemiczny arbuza: ŁG = (72 x 6) ÷ 100 = 4,3

Wartości ładunku glikemicznego też dzieli się na trzy grupy:

– 0-10 – niski ŁG
– 11-19 – średni ŁG
– powyżej 20 – wysoki ŁG

Jeśli obliczymy ładunek glikemiczny zjadanej porcji, zorientujemy się, że np. jedząc dużą ilość produktu o niskim lub średnim indeksie glikemicznym, możemy tak naprawdę spodziewać się dużego i szybkiego wzrostu poziomu glukozy (a co za tym idzie – insuliny we krwi). Np. indeks glikemiczny pizzy jest na średnim poziomie (IG = 60), ale już ładunek glikemiczny jednej porcji (100 g) jest wysoki (ŁG = 21).

Warto wiedzieć, że…

Indeks glikemiczny makaronu różni się w zależności od stopnia jego ugotowania. Makaron al dente ma nieco niższy IG niż makaron ugotowany zupełnie na miękko.

Podobnie jest z bananami – ich indeks glikemiczny waha się w zależności od dojrzałości owocu. Banan zaliczany jest do grupy produktów o średnim IG – wskaźnik może tu przyjmować wartości między 50 a 70. Banany dojrzałe mają wyższy indeks glikemiczny.

Niektóre produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli te atrakcyjne z punktu widzenia osoby na diecie, mogą mieć wysoką zawartość tłuszczu (IG dotyczy węglowodanów) – np. IG frytek jest niższy niż IG pieczonych ziemniaków, ponieważ tłuszcz zwalnia tempo, w którym pokarm jest trawiony. Jednak wiadomo, że dla zdrowia lepsze będą pieczone ziemniaki niż frytki smażone w głębokim tłuszczu.

Dla biegaczy dokładniejsze informacje da obliczenie ładunku glikemicznego zjadanych porcji, a nie bazowanie na samym indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny wybranych produktów spożywczych

NISKI INDEKS GLIKEMICZNY

Niski indeks glikemiczny. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska, fot. istockphoto.com.

ŚREDNI INDEKS GLIKEMICZNY1

Średni indeks glikemiczny. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska, fot. istockphoto.com.

WYSOKI INDEKS GLIKEMICZNY

Wysoki indeks glikemiczny. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska, fot. istockphoto.com.

Korzystałam z książki Anity Bean „Żywienie w sporcie”, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2008.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach