fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Kolejny etap projektu „Elbrus-Zatorska 2016” zakończony sukcesem

DSC_0167

Izabela Zatorska na mecie Biegu na Howerlę. Fot. Elbrus-Zatorska 2016

Planująca pobicie rekordu świata kobiet w biegu na Elbrus Izabela Zatorska, ma za sobą kolejny etap swojego projektu „Elbrus-Zatorska 2016”. W ramach zawodów Karpaty Run zdobyła Howerlę – najwyższy szczyt Ukrainy.

Izabela Zatorska zajęła drugie miejsce w zawodach Karpaty Run – Bieg na Howerlę (2061 m n.p.m.) na Ukrainie. Droga na szczyt zajęła naszej wybitnej biegaczce górskiej 1 godzinę i 13 minut. Trasa wynosiła 8 kilometrów a przewyższenie – blisko 1200 m. Jako pierwsza na szczyt dobiegła Valentina Shewchenko, tegoroczna wicemistrzyni Pucharu Świata w biegach narciarskich w stylu klasycznym, osiągając wynik 1:10. Trzecie miejsce zajęła Oksana Petrowa z wynikiem 1:15. W kategorii mężczyzn najszybszy okazał się Siergiej Raszczupkin (58:30), jako drugi dobiegł Aleksander Czenikalo, a trzecie miejsce zajął Bogdan Donranski.

DSC_0187

W ramach Biegu na Howerlę rozegrano mistrzostwa Ukrainy w biegach górskich. Fot. Elbrus-Zatorska 2016

Ten etap projektu „Elbrus-Zatorska 2016” zdecydowanie zakończył się sukcesem Izabeli Zatorskiej. Mimo, że fantastyczna pogoda i profesjonalnie przygotowana trasa pomagały zawodnikom, to, jak przekonuje nasza biegaczka, warunki na trasie były bardzo trudne.

Przebiegłam wiele biegów i mogę śmiało powiedzieć,  że ten był bardzo ciężki i wymagający. Jestem pewna, że to mógłby być przyszłościowo jeden z lepszych biegów w Europie w stylu alpejskim.

Trasa biegu na Howerlę wymagała uwagi oraz niemałych umiejętności biegowych. Pojawiały się na niej odcinki kamieniste i śliskie. Bardzo duża była też sama rywalizacja w zawodach i poziom uczestników – w ramach imprezy odbywały się mistrzostwa Ukrainy w biegach górskich. Wśród mężczyzn startowali mistrzowie Ukrainy w biegach górskich, a w kategorii kobiet – zawodniczki narciarskie, które biegają na nartach w górach, jak np. dobrze przygotowana, mocna Valentina Shewchenko, albo Oksana Petrowa – zawodniczka startująca wielokrotnie w Pucharze Świata w biegach górskich. Dla Izabeli Zatorskiej start w tak mocnej stawce i na tak wymagającej trasie na pewno okaże się bardzo pożądany z punktu widzenia realizacji ostatecznego celu projektu „Elbrus-Zatorska 2016”.

DSC_4673

Izabela Zatorska na konferencji prasowej swojego projektu. Fot. Elbrus-Zatorska 2016

Na konferencji prasowej kończącej zawody Izabela Zatorska podziękowała organizatorom za możliwość uczestniczenia w ciekawym i wymagającym technicznie biegu na Howerlę, a współzawodnikom za fantastyczną atmosferę i wsparcie.

Organizatorami projektu „Elbrus – Zatorska 2016” są Grupa Eko-Karpaty Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Stolica Bieszczad Ustrzyki Dolne.

Kolejny etap projektu to bieg Kitzsteinhorn (3203 m n.p.m.) w Austrii, który odbędzie się już w lipcu. Finał, czyli bieg na Elbrus odbędzie się w połowie września. Zachęcamy do śledzenia kolejnych etapów projektu na Facebook’u.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

19. Półmaraton Warszawski odbędzie się 30 marca, z kolei 47. Maraton Warszawski 28 września – już teraz zapamiętajcie te daty, ponieważ to właśnie wtedy stolica po raz kolejny wypełni się dziesiątkami tysięcy biegaczy i kibiców! […]

Znamy daty dwóch najważniejszych biegów w stolicy w 2025 roku! Już niebawem ruszają zapisy na Półmaraton i Maraton Warszawski!

W miniony weekend w Bytomiu w Parku im. Franciszka Kachla rozegrano 96. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. W wymagających warunkach o medale i kwalifikacje do mistrzostw Europy walczyli biegaczki i biegacze z całej Polski […]

Trudne warunki, wielkie emocje podczas Mistrzostw Polski: kto podbił Bytom w biegach przełajowych i pojedzie na Mistrzostwa Europy?

Biegi Niepodległości są dla wielu zawodników symbolicznym zakończeniem jesiennego sezonu. W tym momencie wielu biegaczy dokonuje podsumowań swoich startów i szykuje plany biegowe na kolejny rok. Podpowiadamy, jak przeprowadzić biegowy rachunek sumienia.

Biegowy rachunek sumienia – lista pytań, które warto zadać sobie po zakończonym sezonie

Rozważając formę współpracy z trenerem biegania, mamy do dyspozycji kontakt poprzez sieć, podjęcie indywidualnych treningów bądź przyłączenie się do prowadzonej przez niego grupy. Każda metoda ma swoje zalety i wady. Kontakty przez internet umożliwia współpracę […]

Trener biegania: jak znaleźć tego idealnego?

Jak czytamy w przesłanym przez organizatora 23. Poznań Maratonu komunikacie, nastąpiły zmiany na podium tegorocznej imprezy. W wyniku badań antydopingowych przeprowadzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami WADA podjęta została decyzja o dyskwalifikacji zawodniczki, która jako pierwsza […]

Zmiany na podium 23. Poznań Maratonu! Dotychczasowa zwyciężczyni zdyskwalifikowana za doping

Brad Hudson, Arthur Lydiard, Renato Canova, Greg McMillan… listę trenerów zwracających szczególną uwagę na trening na górkach można ciągnąć w nieskończoność. Podbiegi to jednak nie tylko „siła”, to także sposób na urozmaicenie treningu.

Podbiegi na luzie – siła biegowa i zabawa

Biegi na trzech dystansach – od 1 do 10 kilometrów, atrakcje świąteczne, energetyczna rozgrzewka i radość z pomagania – to wszystko czeka uczestników 3. edycji wydarzenia „Biegiem pomagam” – biegu pomocników św. Mikołaja. Charytatywna impreza […]

Biegiem pomagam powraca! Dołącz do pomocników św. Mikołaja 7 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Dominik Grządziel to bardzo dobry zawodnik biegający od lat w górach, ale i miłośnik kolarstwa górskiego z wieloma sukcesami na swoim koncie. W naszej rozmowie z cyklu Czy tu się biega? nie tylko podsumowuje zakończony […]

Z porażki możemy wyciągnąć dużo więcej niż ze zwycięstwa. Dominik Grządziel w Czy tu się biega?